Reklama

Reklama

Wybudują tanie mieszkania w powiecie łęczyckim. Podpisano ważne porozumienia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca W piątek (24 marca) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łaniętach odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia nowej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w województwie łódzkim. Programem zainteresowanych jest 14 samorządów z naszego regionu, w tym z powiatu łęczyckiego.

Reklama

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Co to?

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

Projekt skierowany jest do osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. 

Wśród korzyści wylicza się możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego. W mieszkaniach SIM obowiązują nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. 

- Dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz); możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat) – czytamy na gov.pl.

14 samorządów z naszego regionu chce dołączyć do SIM

Jak się okazuje, aż 14 samorządów z terenu powiatu kutnowskiego i łęczyckiego wyraziło chęć utworzenia spółki Krajowego Zasobu Nieruchomości Ziemi Kutnowskiej i dołączenia do SIM, a piątkowe spotkanie w gminie Łanięta stanowiło okazję do omówienia istotnych kwestii związanych z programem.

Zwieńczeniem spotkania było podpisanie porozumień przez włodarzy gmin z przedstawicielem Krajowego Zasobu Nieruchomości - Zastępcą Prezesa KZN Jakubem Pyżanowskim.

- Liczymy na dalszą owocną współpracę i wierzymy, iż wspólnymi siłami uda nam się rozwiązać problemy z mieszkalnictwem w naszych gminach - informuje gmina Łanięta.

Na zaproszenie wójta gminy Łanięta, Tomasza Szczęsnego, na spotkaniu pojawili się: poseł Tadeusz Woźniak, senator Przemysław Błaszczyk, dyrektor biura poselskiego posła T. Woźniaka Janusz Kołodziejski, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Jakub Pyżanowski, doradca Krajowego Zasobu Nieruchomości ds. SIM Tomasz Bartosiak, burmistrz gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak, burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman wraz z zastępcą Krzysztofem Urbańskim, w zastępie burmistrz Doroty Dąbrowskiej sekretarz gminy Dąbrowice Monika Karpierz wraz z przewodniczącym Rady Markiem Wojciechowskim, wójt gminy Strzelce Tomasz Grabowski, wójt gminy Bedlno Józef Ignaczewski, wójt gminy Grabów Janusz Jagodziński, w zastępstwie wójta gminy Krzyżanów Tomasza Jakubowskiego – Krzysztof Szymański, w zastępstwie wójta gminy Kutno Justyny Jasińskiej – sekretarz Jacek Saramonowicz oraz Danuta Dobiegała, w zastępstwie burmistrza gminy Piątek Krzysztofa Lisieckiego – sekretarz Renata Lepalczyk, wójt gminy Oporów Robert Pawlikowski, w zastępstwie wójta gminy Daszyna Zbigniewa Wojtery – zastępca Zbigniew Cywiński.

Info: Gmina Łanięta/własne

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy