Historia tego miejsca rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. W średniowieczu mieścił się tam klasztor dominikanów, a w 1801 roku obiekt został przekształcony w zakład karny. Tak też funkcjnonował aż do 2006 roku, a więc przez ponad 200 lat. Najwięcej skazanych - nawet około 1200 osób - przebywało tam w okresie międzywojennym, a znajdujące się w zakładzie cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.
Z więzienia w Łęczycy nikt nigdy nie uciekł, a jedna z prób zakończyła się tragicznie. Trzech więźniów podpaliło się, licząc na to, że gdy strażnicy ruszą im na pomoc, uda im się uciec. Niestety dwóch z nich nie przeżyło.
Więźniowie spali na podłogach, przysługiwała im jedna kąpiel w tygodniu, a podczas upalnych dni tłok sprawiał, że mdleli i się dusili. Podczas stanu wojennego przetrzymywano tam więźniów politycznych. Trafił tu m.in. działacz "Solidarności" Władysław Frasyniuk.
Budynek możemy zobaczyć w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. w "Vabanku" Juliusza Machulskiego czy serialu "Wojenne dziewczyny".
Poniżej zamieszczamy film z więzienia w Łęczycy, który w ostatnim czasie pojawił się w serwisie YouTube. W galerii znajdziecie natomiast zdjęcia z opublikowanego nagrania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.