Uroczystość wpisania dziewięciu nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Do dziś to wyróżnienie nadano 123 zabytkom.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Jego rangę podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tego prestiżowego grona mogą dołączać m.in. krajobrazy kulturowe, dzieła architektury i budownictwa oraz ich zespoły, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze czy miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne.
Teraz w tej grupie znalazł się zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie - największy i jeden z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce.
- Był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, zwłaszcza z okresu rozbicia dzielnicowego. Wartość artystyczna architektury tego miejsca zawiera się w jej wyjątkowej skali, zróżnicowaniu układu przestrzennego oraz rozwiązaniach inżynieryjnych. Skarbem archikolegiaty są też elementy wystroju i wyposażenia wnętrza - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.
CZYTAJ TAKŻE: Włamanie do jednostki OSP w naszym regionie. Ukradziono sprzęt ratujący ludzkie życie!
Oprócz Archikolegiaty w Tumie, wśród nowych obiektów wpisanych przez prezydenta na listę Pomników Historii znajdują się prawosławny Klasztor Świętego Onufrego w Jabłecznej, kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Opatowie, zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu, Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, klasztor męski Zwiastowania NMP w Supraślu oraz gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie.
- Pielęgnowanie pereł, które ocalały, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji – zaznaczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Przypomnijmy, w minionym roku tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku dla zwiedzających otwarto zrekonstruowane średniowieczne grodzisko. Cały kompleks to wyjątkowa turystyczna perełka naszego regionu.
Grodzisko w Tumie niegdyś pełniło bardzo ważną funkcję. Bywało, że za czasów pierwszych Piastów okresowo stawało się stolicą Królestwa Polskiego.
- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.