Podwyżki cen alkoholu i papierosów. Zmiany dla zdrowia czy zysku z podatków?
Jak donosi portal tulodz.pl powołując się na „Super Biznes” wszystko wskazuje na to, że podwyżki cen alkoholu i papierosów są nieuniknione. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych padła propozycja wprowadzenia zmian do cennika towarów akcyzowanych. Chęć zmiany cen argumentowano tym, że używki wciąż są relatywnie tanie w stosunku do innych drożejących produktów.
- Komisja zwraca również uwagę na aspekt zdrowotny. Wzrost cen miałby spowodować ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów (być może wszystkich produktów nikotynowych) - informuje tulodz.pl.
Omawiano również pomysł wprowadzenia zakazu reklam alkoholu lub zmuszenia producentów do umieszczania komunikatów dotyczących negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wyrobu.
Ile pijemy? Jak wygląda spożycie alkoholu w Polsce?
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród istotnych dla zdrowia czynników ryzyka. Zgodnie z danymi WHO alkohol może mieć wpływ na rozwój ponad 200 rodzajów chorób.
Ryzyko niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jest skorelowane z ilością wypitego alkoholu. Wg opinii naukowców nie istnieje tzw. „bezpieczna ilość alkoholu”, czyli taka, która gwarantowałaby brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych.
Wg. danych z roku 2016 Polacy piją więcej niż wynosi średnia europejska, czyli 10,4 litra czystego alkoholu etylowego w ciągu roku. Wspomniany wynik plasuje nas w czołówce w Europie pod względem spożycia alkoholu.
Polacy najchętniej sięgają po piwo (56%), wódkę (36%), rzadziej wino (8%).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.