Kuratorium w Kutnie do likwidacji
Doniesienia o likwidacji delegatury w Kutnie po raz pierwszy pojawiły się na naszym portalu pod koniec kwietnia. Przypomnijmy, ze został on oficjalnie otwarty 1 września 2021 roku z inicjatywy ówczesnego posła, Tomasza Rzymkowskiego. Informacje uzyskane przez nas z Kuratorium Oświaty w Łodzi potwierdziły, że rozpoczęto prace nad projektem nowej struktury organizacyjnej Kuratorium Oświaty w Łodzi, w której założeniem jest funkcjonowanie trzech delegatur – w Piotrkowie Trybunalskim, w Sieradzu i w Skierniewicach.
- Decyzja dotycząca planowanej likwidacji Delegatury w Kutnie spowodowana jest koniecznością racjonalnego wykorzystania środków budżetowych, w szczególności zmniejszenie kosztów funkcjonowania administracji poprzez optymalne wykorzystanie istniejącej bazy lokalowej Kuratorium Oświaty i wyposażenia technicznego. Przy obecnych warunkach komunikacyjnych likwidacja Delegatury w Kutnie nie wpłynie na sprawność wykonywania zadań wynikających z nadzoru pedagogicznego i związanych ze wsparciem szkół w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego – wyjaśniała w rozmowie z KCI Anna Skopińska, rzecznik łódzkiego kuratorium.
Ponadto zapewniano, że wizytatorom i pracownikom administracji i obsługi Delegatury w Kutnie zostanie przedstawiona propozycja kontynuowania zatrudnienia w Kuratorium Oświaty w Łodzi na równorzędnych stanowiskach.
Posłanka z Kutna pisze do ministerstwa
Temat ponownie wzięła na tapet kutnowska posłanka, Paulina Matysiak. Do minister Barbary Nowackiej trafiła petycja jej autorstwa.
- Szanowna Pani Minister, zwracamy się do Pani z głęboką prośbą o wycofanie decyzji dotyczącej likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie. Jako mieszkańcy wyrażamy nasz sprzeciw wobec zamknięcia tej placówki, której podlegają szkoły trzech powiatów — kutnowskiego, łęczyckiego i poddębickiego — pisze parlamentarzystka.
Paulina Matysiak zaznacza, że delegatura odgrywa kluczową rolę w skutecznej realizacji zadań związanych z nadzorem pedagogicznym i wsparciem szkół w regionie.
- Bliskość tej instytucji zapewnia sprawną komunikację oraz szybkie rozwiązywanie problemów oświatowych, co jest nieocenione dla dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Funkcjonowanie lokalnych struktur Kuratorium Oświaty jest niezwykle ważne w kontekście specyficznych potrzeb placówek edukacyjnych w naszym regionie, które z trudnością mogą być zaspokojone przez centralne biura w Łodzi — czytamy w piśmie do ministerstwa edukacji.
Zdaniem Pauliny Matysiak zamknięcie Delegatury Kuratorium w Kutnie nie tylko wpłynie na pogorszenie dostępności do profesjonalnej pomocy, ale także zwiększy dystans administracyjny między szkołami a organami nadzorczymi. W opinii posłanki taka decyzja będzie dezorganizować funkcjonowanie lokalnej oświaty oraz prowadzić do znacznego obciążenia pracowników i dyrektorów szkół, którzy w sprawach formalnych będą zmuszeni wyjeżdżać do oddalonej placówki w innym mieście. Kutnowska parlamentarzysta wylicza, że na terenie trzech powiatów działa około 180 instytucji oświatowych, które korzystają z codziennego wsparcia Delegatury.
- W naszej opinii decyzja o likwidacji placówki nie ma podstaw merytorycznych, lecz podyktowana jest względami politycznymi i poszukiwaniem oszczędności. W rzeczywistości ten krok może przynieść więcej szkód niż korzyści. W dłuższej perspektywie osłabi strukturę oświaty w naszym regionie i negatywnie wpłynie na funkcjonowanie tutejszych placówek oświatowych. Przeciwko likwidacji opowiadają się dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządu oraz parlamentarzyści reprezentujący nasz region — przekonuje Paulina Matysiak - Apelujemy o utrzymanie Delegatury Kuratorium Oświaty w Kutnie, która od lat efektywnie wspiera lokalne placówki oświatowe. Prosimy o uwzględnienie głosu mieszkańców, dyrektorów, nauczycieli, samorządowców i parlamentarzystów w tej sprawie. Wierzymy, że dobro uczniów pozostaje dla Pani priorytetem, a utrzymanie delegatury w Kutnie będzie temu służyć — pisze parlamentarzysta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.