reklama
reklama

Znajdziesz je we wsiach blisko Łęczycy. Czym są te nietypowe domy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Znajdziesz je we wsiach blisko Łęczycy. Czym są te nietypowe domy? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁęczycaWojewódzki Urząd Ochrony Zabytków podzielił się z nami ciekawostką z naszego regionu, w tym spod Kutna, czy Łęczycy. Mowa o nietypowych domkach, które możemy znaleźć na terenach wiejskich. Czym są?
reklama

Ciekawe domy blisko Kutna

Te budynki, chociaż zostały wykonane z drewna dziesiątki lat temu, stoją do dzisiaj i bez problemu możemy je oglądać. Zachowały się w dobrym stanie i łatwo przyciągają uwagę.

Ich nazwa pochodzi od historycznej krainy między Dniestrem a Prutem.

To Besarabki. Były budowane przez okupantów niemieckich w trakcie II wojny światowej dla etnicznie niemieckich przesiedleńców.

reklama

Niedawno Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków opublikował ciekawy post poświęcony tym budynkom. Jak podkreślono, Besarabki możemy znaleźć m.in. w okolicach Kutna i innych pobliskich miast i miasteczek.

- Besarabki to świadkowie historii pozostali po II wojnie światowej w krajobrazie wsi województwa. W domach ulokowanych m. in. w okolicach Piątku, Łęczycy, Kutna i Wielunia zasiedlano społeczność niemiecką przemieszczaną z położonej na wschodzie Europy Besarabii. Wykonywane z gotowych drewnianych segmentów obiekty mają w oknach obustronne okiennice – opisuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

reklama

Od kutnowskiego historyka dr Jacka Saramonowicza dowiadujemy się, że przykład takiego domu możemy zobaczyć również w samym Kutnie. Konkretnie trzeba go szukać w okolicach ulic Siemiradzkiego i Moniuszki. Są również w podkutnowskim Sieciechowie.

Jak dodał Urząd Ochrony Zabytków, dachy tym domów są strome, dwuspadowe, kryte czerwoną dachówką. Jak wyglądają  Besarabki? Możesz to zobaczyć na poniższych zdjęciach udostępnionych przez Urząd Ochrony Zabytków.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama