Reklama

Burmistrz zlecił audyt systemu bezpieczeństwa miasta

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz zlecił audyt systemu bezpieczeństwa miasta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności 17 listopada w Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem burmistrza Miasta Krzysztofa Lipińskiego. Na spotkaniu omówione zostały zagadnienia związane z potencjałem obronnym miasta i ochroną ludności w wypadku ewentualnego wystąpienia stanu kryzysowego.Burmistrz, będący Szefem Obrony Cywilnej, zlecił audyt systemu obronnego oraz elementów zapewniających bezpieczeństwo strategicznych instalacji komunalnych, takich jak ujęcia wody, sieci cieplne. Na podstawie audytu zostaną opracowane działania naprawcze mające na celu doprowadzić obecnie funkcjonujący system do poziomu odpowiadającemu skali współcześnie występujących zagrożeń.

System obronny miasta zarówno w zakresie posiadanych budowli jak i wyposażenia był konstruowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i jest niedostosowany do współczesnych potrzeb. Wieloletni brak nakładów i zwiększające się ryzyko w związku z globalnymi zagrożeniami sprawiają, że konieczna jest jego modernizacja.

Po przeprowadzeniu audytu burmistrz Miasta wystąpi do Wojewody Łódzkiego z wnioskiem o wskazanie elementów wymagających poprawy i źródeł finansowania modernizacji systemu.

W chwili obecnej nie ma informacji o jakimkolwiek grożącym mieszkańcom miasta niebezpieczeństwie czy zwiększonym ryzyku jego wystąpienia. Niemniej jednak w jednostkach podległych samorządowi miejskiemu przeprowadzone zostaną specjalne szkolenia z procedur bezpieczeństwa i przeprowadzone próbne alarmy. Mieszkańcom miasta informacje o ewentualnych zagrożeniach i instrukcje postępowania będą komunikowane za pomocą lokalnych mediów i jeżdżących po ulicach miasta samochodów z urządzeniami nagłaśniającymi emitującymi specjalne komunikaty.

Jednym z podstawowych działań podejmowanych w przypadku wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców jest ich ewakuacja. W ten sposób zabezpieczane są również zwierzęta oraz ratowane mienie.

Jej prowadzenie może mieć miejsce w różnych stadiach zdarzeń niebezpiecznych ale również prewencyjnie. Urząd Miasta posiada opracowany i uzgodniony z władzami wyższego szczebla oraz innymi organami publicznymi (np. policja, straż pożarna, służba zdrowia itp.) „Plan ewakuacji (przyjęcia) ludności”, który stanowi element składowy Planów Obrony Cywilnej. Ewakuacji podlegają wszyscy, którzy znajdują się w rejonie zagrożenia. Pierwszeństwo ewakuacji powinno objąć m.in. matki i dzieci, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, domach dziecka, szpitalach dla przewlekle i nieuleczalnie chorych, podopiecznych opieki społecznej itp. Ewakuację zarządza się w razie konieczności oraz pewności, że w ten sposób zostanie zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Innym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa ludności jest umieszczanie jej w specjalnie przygotowanych obiektach ochronnych. Obecnie na terenie miasta Łęczyca funkcjonuje sześć schronów. Są to pomieszczenia pod budynkami mieszkalnymi, których zarządcą jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęczycy. Schrony mają pojemność od 42 do 44 osób co w żaden sposób nie zaspokaja potrzeb mieszkańców naszego miasta. Dodatkowym problemem jest to że schrony zostały wybudowane w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i od tego czasu nie były modernizowane. Dlatego na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa planowane są prowizoryczne budowle ochronne tzw. Ukrycia. Doprowadza się je do gotowości technicznej w czasie podwyższonej gotowości obronnej państwa i w początkowym okresie kryzysu. Prowizoryczne budowle ochronne wykonywane będą systemem gospodarczym przez ludność miasta, na bazie istniejących podpiwniczeń. Przygotowane prowizoryczne budowle zapewnią pojemność dla wszystkich mieszkańców miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE