Reklama

Reklama

Co dalej z łęczycką oszustką? Sprawę przejęła łódzka prokuratura a odpowiedź Prokuratury Krajowej jest miażdżąca

Opublikowano: czw, 18 sty 2018 12:23
Autor:

Co dalej z łęczycką oszustką? Sprawę przejęła łódzka prokuratura a odpowiedź Prokuratury Krajowej jest miażdżąca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Jakiś czas temu informowaliśmy o dramacie mieszkańców Łęczycy, którzy muszą płacić za kredyty, których w ogóle nie brali. Poszkodowanych może być ponad 100 osób, głównie z rejonu ulicy Marii Konopnickiej.Oszustka ma działać według schematu, który polega na wykorzystywaniu osób jako tzw. „słupy”. Dysponując ich danymi osobowymi: imieniem, nazwiskiem, numerem pesel, numerem dowodu osobistego, kobieta ma podrabiać dokumenty potwierdzające ich tożsamość i na tej podstawie zakładać internetowe konta bankowe. Następnym krokiem jest zaciąganie pożyczek i przelewanie pieniędzy na utworzone wcześniej konta.Sprawę badała łęczycka prokuratura, natomiast senator Przemysław Błaszczyk interweniował także  w Ministerstwie Sprawiedliwości i u Prokuratora Generalnego. Odpowiedź, jaka przyszła jest miażdżąca. Wynika z niej, że zlecono przeprowadzenie Prokuratorze Okręgowej w Łodzi badań aktowych dwóch postępowań łęczyckiej prokuratury. 

Reklama

- Wyniki przeprowadzonych badań i analiz prowadzą do konstatacji, że postępowania te są prowadzone nieprawidłowo, w sposób chaotyczny i bez koncepcji, a nadto dotknięte są poważnymi uchybieniami – czytamy w piśmie podpisanym przez zastępcę Prokuratora Generalnego Krzysztofa Sieraka

Wyróżniono tutaj prowadzenie równolegle dwóch postępowań przeciwko tej samej osobie, o czyny rodzajowo i dokonywane przy wykorzystaniu tego samego „modus operandi”, w wyniku czego połączono oba postępowania. 

Wątek zastosowania tymczasowego aresztu wobec podejrzanej jest rozwojowy, ponieważ łęczycka prokuratura, co prawda, wystąpiła o areszt, jednak zły stan zdrowia psychicznego Gabrieli B. nie pozwolił na jego zastosowanie. 

- Pojawiające się wątpliwości co do poczytalności podejrzanej, jak również uzyskane opinie biegłych wskazujące na niemożność uczestniczenia przez podejrzaną w czynnościach procesowych w związku ze stwierdzoną chorobą psychiczną, powodowały konieczność czasowego zawieszenia prowadzonych przeciwko niej postępowań – czytamy – W toku aktualne prowadzonych działań procesowych kwestie poczytalności podejrzanej oraz możliwości jej udziału również będą wymagały zweryfikowania badaniami przez innych biegłych sądowych z zakresu psychiatrii.

Cała sprawa została objęta nadzorem służbowym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, a także pozostaje w zainteresowaniu Prokuratury Regionalnej w Łodzi i Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

- W wyniku działań nadzorczych Prokuratury Regionalnej w Łodzi przeprowadzono również postępowania o charakterze cywilistycznym. Jak dotąd, skierowano dwa pozwy o ustalenie nieistnienia umowy pożyczki, zaś aktualnie prowadzonych jest siedem kolejnych postępowań w tym kierunku. 

Na zlecenie Prokuratora Regionalnego w Łodzi wszczęto również postępowanie służbowe wobec prokuratora, który był dotychczasowym referentem spraw. 

Do sprawy wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.