Reklama

Reklama

Coraz mniej wypadków z udziałem pieszych. Powodem nowe przepisy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Coraz mniej wypadków z udziałem pieszych. Powodem nowe przepisy? - Zdjęcie główne

Coraz mniej wypadków z udziałem pieszych. Powodem nowe przepisy? | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Spada liczba wypadków z udziałem pieszych – informuje Instytut Transportu Samochodowego. Czyżby nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca już przyniosły skutki? Sprawdźmy.

Reklama

„Piesi giną tam, gdzie mają być bezpieczni”

Od 1 czerwca zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z regulacją, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Ustawa wprowadziła również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednoliciła do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Jak przypomina ITS, tylko w 2020 roku piesi stanowili blisko 1/5 wszystkich poszkodowanych w wypadkach drogowych, czyli 18,4 proc.

- Paradoksalnie, piesi giną ciągle tam, gdzie mają być bezpieczni, bowiem przejścia dla pieszych są drugim, po jezdni, miejscem powstawania wypadków z ich udziałem. W 2020 roku było to 11,3 proc. wszystkich zdarzeń, w których śmierć poniosło 197 pieszych, a 1 068 zostało ciężko rannych - wskazuje Instytut Transportu Drogowego. 

Jak na liczbę wypadków wpłynęła zmiana przepisów?

Analiza czerwca z czterech ostatnich lat (2018-2021) wykazała spadek liczby najechań na pieszych na przejściach w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów. ITS wskazuje, że liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych na przejściach spadła z 12 zabitych w 2018 roku do 5 zabitych w 2021 roku. Można zatem stwierdzić, że przyniosły one poprawę, a na długofalowe skutki zmiany przepisów musimy jeszcze poczekać.

Eksperci ITS wskazują jednocześnie, że systemowe działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach w postaci nowych regulacji prawnych powinny przynieść trwały spadek liczby ofiar śmiertelnych, wypadków i rannych na polskich drogach.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE