Reklama

Czy urząd miasta wprowadzi alerty pogodowe? „Analizowaliśmy taką możliwość”

Opublikowano:
Autor:

Czy urząd miasta wprowadzi alerty pogodowe? „Analizowaliśmy taką możliwość” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Z pewną dozą przekonania możemy napisać, że ten rok, jeśli chodzi o kwestie pogodowe, nie jest przychylny dla mieszkańców naszego regionu. Nawiedzające nasz powiat nawałnice dają się we znaki wszystkim. Natomiast postęp technologiczny, jak i nieprzychylna aura spowodowały, że wśród Internautów popularnością cieszą się podstrony z ostrzeżeniami meteorologicznymi. Z kolei niektóre samorządy w Polsce także postanowiły wyjść naprzeciw mieszkańcom i wprowadziły tzw. SMS-owe alerty pogodowe. To specjalny system, który w razie potrzeby informuje mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu (pogodowym lub innym) SMS-em, a polega na tym, że zjawiska pogodowe stale obserwuje IMGW, który ocenia zagrożenia meteorologiczne w trzy stopniowej skali i informacje przekazuje do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Następnie ostrzeżenia o zagrożeniach II i III stopnia trafiają bezpośrednio na telefony mieszkańców. 

W przypadku Poznania – który taki system wprowadził u siebie - wykorzystuje się także do informowania o awariach systemu ciepłowniczego, utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).

Czy nasz samorząd, wzorem innych, wprowadziłby taki system w Łęczycy? Jak informuje Ewa Marciniak z Wydziału Promocji, Oświaty, Kultury i Sportu, magistrat analizował taką możliwość, jednak wiązały się z tym zbyt duże koszty.

- Tak, analizowaliśmy możliwość powiadamiania poprzez sms mieszkańców Łęczycy o m.in. zagrożeniach pogodowych, czy też zbliżających się ważnych wydarzeniach. Niestety, na tę chwilę jest to zbyt kosztowne, jak na możliwości Miasta rozwiązanie.

Dodaje jednak, że na stronie urzędu miasta zostanie uruchomiona aplikacja mobilna, którą każdy będzie mógł pobrać i zainstalować w telefonie. Aplikacja ma służyć przesyłaniu regularnych informacji o bieżących działaniach samorządu. 

- Oczywiście, zależy nam na tym, aby docierać z informacją do łęczycan oraz turystów. Już pod koniec bieżącego roku zostanie uruchomiona nowa strona internetowa Urzędu Miejskiego, a wraz z nią aplikacja mobilna, którą każdy będzie mógł pobrać na telefon. Poprzez aplikację dostępne będą bieżące informacje związane z funkcjonowaniem Miasta, podejmowanymi działaniami, zbliżającymi się wydarzeniami, czy też ważne komunikaty, w tym m.in. ostrzeżenia meteorologiczne – mówi pani Marciniak. 

O aplikacji poinformujemy, jak tylko będzie dostępna. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE