Reklama

Reklama

Dodatkowy dzień wolny od pracy? Czekamy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay, PAP

Dodatkowy dzień wolny od pracy? Czekamy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy - Zdjęcie główne

Czy 27 grudnia będzie nowym świętem państwowym? | foto pixabay, PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 27 grudnia może zostać nowym świętem państwowym. Dzień ten ma upamiętnić Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Taki wniosek trafił już do prezydenta Andrzeja Dudy i uzyskał jego wstępne poparcie.

Reklama

Pomysłodawcy z apelem do prezydenta

Inicjatorami pomysłu są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, poznański oddział IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Fundacja Zakłady Kurnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. 

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki przekonywał, że święto narodowe 27 grudnia jest "najlepszym prezentem", jaki możemy złożyć bohaterom Powstania Wielkopolskiego. 

- Uważamy, że to święto należy się całej Polsce. Chcemy tym świętem dać Polsce i Polakom nowy tożsamościowy kod: kod zwycięstwa. Zwycięstwa, którego bardzo brakuje w naszej historii. Chcemy z Polakami tym świętem podzielić się naszą, wielkopolską drogą do niepodległości, poprzedzoną pracą organiczną - mówił.

„Projekt niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu”

Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów, trafił w poniedziałek 6 września na biurko prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent zapewnił, że projekt ustawy niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.

- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju – mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Nowe święto państwowe już w tym roku?

Pomysłodawcy ustanowienia nowego święta państwowego liczą, że będzie ono obchodzone jeszcze w tym roku. Jak wynika z wypowiedzi prezydenta, jest on pełny nadziei na poparcie projektu ustawy przez Sejm. 

- Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało - zapewnił prezydent.

Cios dla handlu

Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym może wiązać się z wprowadzeniem tego dnia zakazu handlu. Byłby to spory cios m.in. dla galerii handlowych, gdyż w tym czasie trwają grudniowe wyprzedaże, a sklepy tuż przed Sylwestrem i Nowym Rokiem odwiedza duża liczba klientów. 

Wszystko wskazuje jednak na to, że 27 grudnia może nie być dniem wolnym od pracy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nie wszystkie święta narodowe muszą być wolne. 

- Zgodnie z zapowiedziami inicjatorów nowego święta 27 grudnia nie ma być dniem wolnym od pracy. Nie wszystkie święta narodowe (państwowe) muszą być wolne. Obecnie jedynie trzy z kilkunastu takich świąt są dniami wolnymi od pracy: 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja i 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości – zaznacza PAP.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE