Reklama

Reklama

Dowody osobiste z odciskami palców? Jest ważna zmiana w przepisach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Dowody osobiste z odciskami palców? Jest ważna zmiana w przepisach  - Zdjęcie główne

Dowody osobiste z odciskami palców? Jest ważna zmiana w przepisach | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Już niedługo wszystkie wydawane w Polsce dowody osobiste będą musiały zawierać odciski palców i odręczny podpis właściciela. Wstępnie miały one obowiązywać od 2 sierpnia, jednak ostatecznie termin został zmieniony. Prezydent Andrzej Duda 30 lipca podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych, a nowe przepisy z nią związane dziś wchodzą w życie.

Reklama

Nowe dowody osobiste jednak nie od 2 sierpnia

Według wstępnych założeń dowody z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane już od dzisiaj, czyli od 2 sierpnia. Termin wejścia zmian w życie został jednak przesunięty. Na jaki dokładnie, jeszcze nie wiadomo - o tym poinformuje odpowiedni komunikat ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP co najmniej 14 dni przed wdrożeniem nowych rozwiązań. Tak więc, na dokładne informacje musimy jeszcze poczekać. 

- W nowym dowodzie - poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej) – informuje Portal Samorządowy. 

Pamiętajmy jednak, że mimo wprowadzenia nowych dowodów, nie mamy obowiązku wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowych dowodów można korzystać do końca ich ważności. 

Dlaczego termin został zmieniony?

Na tą chwilę wiadomo, że przedłużenie terminu wynika z obaw o bezpieczeństwo. Według Ministerstwa Cyfryzacji możliwe było potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez urządzenia do pobierania odcisków linii papilarnych dłoni.

- Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa urządzenia do pobierania odcisków palców powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych - mówi Portalowi Samorządowemu minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wnioski o dowody tylko w urzędzie 

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych - od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których - ze względu na np. chorobę, niepełnosprawność - nie jesteśmy w stanie tego zrobić) – podaje Portal Samorządowy.

Składanie wniosków o dowód online będzie możliwe wyłącznie w przypadku dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE