Reklama

Dzień Dawcy w Grodzkiej

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W dniu 12 listopada uczennica  Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy - Anna Karasiewicz pod opieką swoich nauczycielek Bogumiły Sadokierskiej oraz Justyny Bagrowskiej zorganizowały Dzień Dawcy – czyli akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku fundacji DKMS.To pierwsze takie przedsięwzięcie w Łęczycy. Warto nadmienić że obie Panie są już zarejestrowane jako potencjalni dawcy w bazie DKMS.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9 w Zespole Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą procedur związanych z zarejestrowaniem się jako dawca oraz filmami ukazującymi potrzebę bycia takim dawcom.

Po prezentacji uczniowie mogli wypełnić formularze rejestracyjne. Szkoła jednak na tym nie poprzestała, Ania o godzinie 11 udała się do ZSP nr 1 w Łęczycy, gdzie również przeprowadzono Dzień Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi 1: 20000 do 1: kilku milionów.

Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. Dlatego bardzo nam zależało na rozpropagowaniu takiej akcji. Procedura rejestracji jest prosta. Potencjalny dawca szpiku musi odpowiedzieć na kilka pytań, potem wypełnia formularze, a na końcu pobiera się od niego wymaz z wewnętrznej strony policzka. Trafia on na badania do fundacji. Potem czeka się już na zaproszenie od fundacji na dalsze badania. Nasza szkoła z pewnością będzie powtarzać tą akcję każdego roku i liczą na przyłączenie się do akcji wszystkich szkół i placówek z terenu Łęczycy Podczas dzisiejszej akcji udało się uzyskać 50 potencjalnych dawców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE