Reklama

Dzień Praw Dziecka w szkołach

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Już po raz drugi obchodzono w placówkach oświatowych w Świnicach Warckich Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Został on ustanowiony w 2014 roku przez Sejm RP w celu zwrócenia uwagi na ogromne znaczenie konieczności respektowania praw dzieci i dla uczczenia 25 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Rzecznik Praw Dziecka -  Marek Michalak, napisał w liście na ten dzień: „ prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.Dzień ten przypomina, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby wychowywać się w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Prawo gwarantuje dzieciom kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację.

Uczniowie szkół: Gimnazjum im. Św. Faustyny, Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich i Filii w Piaskach aktywnie włączyli się w przygotowania do tego święta i wzięli udział w różnych konkursach.

Każda klasa wykonała plakat na temat praw dziecka, a przedstawiciele poszczególnych oddziałów wykazali się wiedzą z zakresu znajomości swoich praw podczas testu. Zgodnie z zapisami konwencji, dzieci mają prawo do wyrażania własnego zdania. Robią to na co dzień wielokrotnie, ale byliśmy ciekawi co, nam dorosłym, powiedzą na temat swoich praw. Dlatego uczniowie każdej klasy zredagowali list do dorosłych: rodziców, nauczycieli i innych otaczających ich ludzi.

Ci mali, z oddziałów przedszkolnych i ci, prawie już dorośli, uczniowie gimnazjum opowiedzieli o swoich pragnieniach, obawach i uczuciach. Prawie we wszystkich listach dzieci pisały o tym, że chcą wyrażać swoje zdanie i aby dorośli ich słuchali. Zachęcamy rodziców do lektury tych tekstów. Wykonawcy najlepszych prac otrzymali nagrody ufundowane ze środków GKRPA podczas finałowego apelu w dniu 20 listopada.

Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego- A. Karkowski, podczas tego spotkania przypomniał, że szacunek i respektowanie praw należy się każdemu, dlatego dochodząc własnych praw musimy pamiętać, że inni też je mają.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE