Reklama

Reklama

"Gdzie chrzest tam miłosierdzie"

Opublikowano: pon, 16 maj 2016 10:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Już po raz czwarty uczniowie szkół z terenu gminy Świnice Warckie wzięli udział w grach ulicznych, zainicjowanych przez naszą bibliotekę. Organizatorem gier jest biblioteka oraz jej partnerzy (członkowie Partnerstwa na rzecz rozwoju edukacji czytelniczej: wójt Gminy Świnice Warckie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Świnicach Warckich, jego Filia w Piaskach i Gimnazjum w Świnicach W. oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Stemplewie).Tegoroczne gry, realizowane 11 maja - w Tygodniu Bibliotek, poruszały zagadnienia związane z Chrztem Polski z racji 1050 rocznicy tego niezwykle ważnego dla naszej państwa wydarzenia oraz z Miłosierdziem Bożym, którego jednym z owoców jest właśnie sakrament chrztu, z racji ogłoszonego przez Ojca św. Franciszka Roku Miłosierdzia, ale też dlatego, że naszym obowiązkiem jako ochrzczonych i rodaków św. Faustyny jest szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Młodzież gimnazjalna zabrała obecnych na Wyspę Miłosierdzia, taki tytuł nosił przygotowany przez nich i ich opiekunów, panie: Zofię Czubińską, Lidię Chmielecką, Marię Płaczkowską i Izabelę Ożadowicz, przebogaty w treści duchowe, ubarwiony fragmentami z Dzienniczka św. Faustyny i skłaniający do głębokich przemyśleń, a jednocześnie wprowadzający w tematykę gier spektakl.

W dniu poprzedzającym w tematykę tej integracyjnej i edukacyjno-sprawnościowej imprezy wprowadziła uczniów Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich pięknie przygotowaną prezentacją multimedialną Pani Beata Maciejewska, katechetka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Stemplewie.

W ramach Partnerstwa odbywają się także różne czytelnicze spotkania w siedzibie biblioteki, takie jak spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, w którym od kilku lat działa 7 gimnazjalistek i 9 uczennic Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich., lekcje biblioteczne, głośne czytania książek, czy spotkania świetlicowe. W tym roku doszły dwie nowe realizowane wspólnie ze Szkołą Podstawową w Świnicach W. formy: Odjazdowy Bibliotekarz oraz Noc Bibliotek.

Dzieci z klas szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie zaliczały przygotowane dla nich zadania wiedzowo – sprawnościowe, poruszając się według przygotowanego wcześniej harmonogramu do pięciu rozmieszczonych na terenie Świnic Warckich punktach. Na wszystkich uczestników zabawy czekała w stołówce Szkoły Podstawowej w Świnicach W. pyszna zupa, a w terenie deserki.

Kolejne drużyny: z VI kl. szkół podstawowych, z I kl. gimnazjum oraz ze szkoły zawodowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie zdobywały punkty w biegu sztafetowym i konkursie wiedzowym, przygotowanym i przeprowadzonym przez Gimnazjum w Świnicach Warckich z finałem i grillem przy domu rodzinnym św. Faustyny w Głogowcu. Zwieńczeniem gier był barwny happening ulicami Świnic W. Do orszaku dołączyły również przedszkolaki w żółtych kamizelkach z pięknymi, tematycznymi kotylionami. Happening zakończył się w ogrodzie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie podsumowano zmagania i rozdano wszystkim uczestnikom nagrody, zaś wspólorganizatorom podziękowania.

Zadania przygotowane przez wszystkich członków Partnerstwa charakteryzowały się pomysłowościcą form i były dostosowane do wieku uczestników.

Realizację gier wsparły: Parafia św. Kazimierza w Świnicach Warckich – udostępniając ogród przy domu rodzinnym św. Faustyny w Głogowcu dla uczestników sztafety oraz sprzęt nagłaśniający, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Świnicach Warckich – udostępniając teren wokół klasztoru w celu realizacji zadań, przygotowując i przeprowadzając te zadania, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej - przeprowadzając na boisku Orlik konkurencje sprawnościowe, Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” - projektując i przygotowując okolicznościowe butony, OSP w Świnicach Warckich - zapewniając bezpieczeństwo uczestnikom rozgrywek sztafetowych i uczestnikom happeningu, Gminny Ośrodek Kultury – udostępniając stoły i ławki do Głogowca, dla uczestników sztafety oraz wolontariusze z Klubu Młodego Ratownika z SOSW w Stemplewie i wolontariusze ze świnickiego gimnazjum wraz z opiekunami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.