Reklama

Jak z tym komisarzem? Jest odpowiedź z MSWiA, a dziś przyjeżdżają pełnomocnicy wojewody

Opublikowano:
Autor:

Jak z tym komisarzem? Jest odpowiedź z MSWiA, a dziś przyjeżdżają pełnomocnicy wojewody - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Gorącymi tematem politycznym w ostatnich dniach jest sprawa komisarza w Łęczycy, w związku z rezygnacją Andrzeja Rokickiego ze stanowiska zastępcy burmistrza. Z kolei Krzysztof Lipiński nie może pełnić swojej funkcji , ponieważ został zawieszony przez prokuraturę. Te zdarzenia powodują, że miastu może doskwierać brak władzy wykonawczej na dłuższą metę. Zanim jednak Andrzej Rokicki złożył rezygnację, rada miasta poczyniła inne kroki i 2 czerwca podjęła uchwałę, która głosi o zwróceniu się do premier Beaty Szydło za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka o zawieszenie organu gminy i ustanowieniu zarządu komisarycznego. W swojej uchwale powołują się na art. 97 ustawy o samorządzie gminnym.W ubiegły piątek (23 czerwca) przyszła odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerstwo wskazuje, że wprowadzenie komisarza może nastąpić tylko i wyłącznie z inicjatywy Wojewody Łódzkiego, a nie posiadają oni żadnych informacji od wojewody. W piśmie Ministerstwo podkreśla także, że jeżeli rada źle ocenia działalność burmistrza, zawsze może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. 

Jednak przede wszystkim Ministerstwo podkreśla, że art. 97 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że w przypadku nierokujących nadziei, Prezes Rady Ministrów może rzeczywiście dokonać zawieszenia, ale organu zarówno wykonawczego, jak i uchwałodawczego – w tym przypadku burmistrza i rady

 Przewodniczący rady Paweł Kulesza nie jest jednak zaskoczony treścią pisma i mówi, że w tamtej sytuacji podjęta uchwała miała na celu zwrócenie uwagi. 

- Nam chodziło o wywołanie reakcji ze strony wojewody lub ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. I tak się stało, ale trochę za późno, bo w międzyczasie Andrzej Rokicki zrezygnował ze swojej funkcji, a my w piątek (23 czerwca – przyp. red.) wnioskowaliśmy o komisarza, ale już z całkiem innego paragrafu, który mówi o nieprzemijającej przeszkodzie w sprawowaniu funkcji organu wykonawczego miasta.

Paweł Kulesza wyjaśnia też, że podjęta uchwała z 2 czerwca miała swoje podstawy, a i zdarzały się przypadki, gdzie przepis o zawieszeniu obydwu organów stosowano połowicznie

- Tej podjętej uchwały na pewno nie można nazywać ani bublem ani złą uchwałą, ponieważ są orzecznictwa w kraju, gdzie występowały takie sytuacje, że wojewodowie przystępowali na takie rozwiązania i stosowali ten przepis połowicznie. Istnieją takie orzecznictwa, gdzie korzystając z tego artykułu, zawieszano tylko jeden organ. Poza tym, gdyby ta uchwała była zła, zostałaby uchylona przez wojewodę.

A jednak będzie komisarz?

Tyle informacji dotyczących komisarza może wywołać mały mętlik. Sprawa na tę chwilę wygląda tak – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie podjęło kroków w związku z uchwałą rady o zwróceniu się o zawieszenie organu wykonawczego i wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Jednakże, dnia 23 czerwca Andrzej Rokicki złożył rezygnację z funkcji zastępcy burmistrza, a przewodniczący rady miasta podjął stosowne kroki o powiadomieniu o tym fakcie wojewody, gdzie – jak wspomniał wcześniej – zawnioskowano o wprowadzenie komisarza. Przytoczono tutaj art. 28h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o wyznaczeniu osoby do przejęcia i wykonywania zadań i kompetencji wójta.

Wiadomo również, że dziś w urzędzie miejskim odbędzie się spotkanie przewodniczącego z pełnomocnikami Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau.

- Dziś pojawią się pełnomocnicy wojewody, ponieważ mamy umówione spotkanie i sprawa będzie wyjaśniania. Ale nie sprawa z tym wnioskiem, ale sprawa, która powstała w ubiegły piątek, czyli rezygnacja Andrzeja Rokickiego i brak władzy wykonawczej – powiedział Paweł Kulesza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE