Jednak przede wszystkim Ministerstwo podkreśla, że art. 97 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że w przypadku nierokujących nadziei, Prezes Rady Ministrów może rzeczywiście dokonać zawieszenia, ale organu zarówno wykonawczego, jak i uchwałodawczego – w tym przypadku burmistrza i rady.
Przewodniczący rady Paweł Kulesza nie jest jednak zaskoczony treścią pisma i mówi, że w tamtej sytuacji podjęta uchwała miała na celu zwrócenie uwagi.
- Nam chodziło o wywołanie reakcji ze strony wojewody lub ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. I tak się stało, ale trochę za późno, bo w międzyczasie Andrzej Rokicki zrezygnował ze swojej funkcji, a my w piątek (23 czerwca – przyp. red.) wnioskowaliśmy o komisarza, ale już z całkiem innego paragrafu, który mówi o nieprzemijającej przeszkodzie w sprawowaniu funkcji organu wykonawczego miasta.
Paweł Kulesza wyjaśnia też, że podjęta uchwała z 2 czerwca miała swoje podstawy, a i zdarzały się przypadki, gdzie przepis o zawieszeniu obydwu organów stosowano połowicznie.
- Tej podjętej uchwały na pewno nie można nazywać ani bublem ani złą uchwałą, ponieważ są orzecznictwa w kraju, gdzie występowały takie sytuacje, że wojewodowie przystępowali na takie rozwiązania i stosowali ten przepis połowicznie. Istnieją takie orzecznictwa, gdzie korzystając z tego artykułu, zawieszano tylko jeden organ. Poza tym, gdyby ta uchwała była zła, zostałaby uchylona przez wojewodę.
A jednak będzie komisarz?
Tyle informacji dotyczących komisarza może wywołać mały mętlik. Sprawa na tę chwilę wygląda tak – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie podjęło kroków w związku z uchwałą rady o zwróceniu się o zawieszenie organu wykonawczego i wprowadzenie zarządu komisarycznego.
Jednakże, dnia 23 czerwca Andrzej Rokicki złożył rezygnację z funkcji zastępcy burmistrza, a przewodniczący rady miasta podjął stosowne kroki o powiadomieniu o tym fakcie wojewody, gdzie – jak wspomniał wcześniej – zawnioskowano o wprowadzenie komisarza. Przytoczono tutaj art. 28h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o wyznaczeniu osoby do przejęcia i wykonywania zadań i kompetencji wójta.
Wiadomo również, że dziś w urzędzie miejskim odbędzie się spotkanie przewodniczącego z pełnomocnikami Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau.
- Dziś pojawią się pełnomocnicy wojewody, ponieważ mamy umówione spotkanie i sprawa będzie wyjaśniania. Ale nie sprawa z tym wnioskiem, ale sprawa, która powstała w ubiegły piątek, czyli rezygnacja Andrzeja Rokickiego i brak władzy wykonawczej – powiedział Paweł Kulesza.