Reklama

Reklama

Ludzie ludziom zgotowali ten los

Opublikowano: pt, 30 paź 2015 09:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Obowiązkiem każdego człowieka jest odwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum powstałych na terenach zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. To tutaj miała miejsce jedna z największych zbrodni w historii ludzkości. To właśnie to miejsce stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Rosjanach i innych nacjach.Na tą niezwykła lekcję historii wybrała się w czwartek młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy pod opieką Marzeny Chodkowskiej, Elżbiety Cichowskiej, Agnieszki Łukomskiej, Ewy Pawałowskiej oraz Pawła Kopcia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau.

Reklama

Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszych eksperymentach uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, masowym mordowaniu Żydów, eksperymentach medycznych na więźniach, egzekucjach przez rozstrzelanie. Oprócz tego zobaczyli centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główną komendanturę obozu i biura SS skąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.

W obozie Birkenau, w którym zamordowano około miliona Żydów gimnazjaliści zwiedzili ruiny komór gazowych i prymitywne baraki więźniarskie. To tutaj naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady. Warto dodać, że Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym, w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych narodowości.

Wizyta kompleksie obozowym Auschwitz-Birkenau uświadamia, że Holokaust wydarzył się naprawdę. Obejrzenie filmu, czy przeczytanie książki to jedno, ale zobaczyć na własne oczy buty należące do ofiar, czy też ludzkie włosy, robi ogromne wrażenie. Wszyscy musimy dbać, aby pamięć o tym, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau nigdy nie zgasła i żeby ta potworna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.