Reklama

Reklama

Łukasz Domański zwycięzcą konkursu "Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie"

Opublikowano: wt, 10 mar 2015 14:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Finał wojewódzki konkursu "Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie" odbył się 9 marca 2015 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Organizatorami konkursu pod patronatem Oddziału IPN w Łodzi byli parlamentarzyści: Posłowie na Sejm RP Piotr Polak i Robert Telus; Senatorowie RP Przemysław Błaszczyk i Grzegorz Wojciechowski; Poseł do PE Janusz Wojciechowski.Do konkursu zgłosiło się 65 szkół ponadgimnazjalnych i ok. 800 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci etapów szkolnych (z każdej szkoły trzy pierwsze miejsca) wzięli udział w etapach regionalnych, w których zakwalifikowano do etapu wojewódzkiego 37 osób.

Reklama

Uczniowie pisali test składający się z 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru, za każde z tych pytań przyznawano jeden punkt. Maksymalnej noty nie otrzymał nikt, natomiast dwaj uczniowie uzyskali po 47 punktów i im przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca. Również ex aequo dwaj uczniowie zajęli trzecie miejsce. Przeprowadzono dogrywkę o czwarte i ósme miejsce.

Laureatami zostali:

I miejsce - Łukasz Domański, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy – 47/50 pkt;
I miejsce - Michał Gala, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach – 47/50 pkt;
II miejsce – Krzysztof Łabendowicz, uczeń Pijarskiego Liceum Królowej Pokoju w Łowiczu – 46/50 pkt;
III miejsce – Artur Nowak, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach – 45/50 pkt;
III miejsce – Jakub Chrabelski, uczeń  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu – 45/50 pkt;
IV miejsce - Mateusz Gawroński,  uczeń Pijarskiego Liceum Królowej Pokoju w Łowiczu – 44/50 pkt (dogrywka 8/10 pkt);
V miejsce – Ewelina Tyran, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach – 44/50 pkt (dogrywka 6/10 pkt);
 VI miejsce – Paweł Gala, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach – 44/50 pkt (dogrywka 5/10 pkt);
VII miejsce – Michał Dawid, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach – 43/50 pkt;
VIII miejsce – Daniel Wojtczak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rawie Mazowieckiej – 42/50 pkt (dogrywka 6/10 pkt);
W dogrywce o ostatnie VIII miejsce laureata, o jeden punkt przegrał Artur Grzeszkiewicz  z Zespołu Szkól Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim.

Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki. Obydwaj laureaci pierwszego miejsca wyjadą na wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez europosła Janusza Wojciechowskiego, a uczniowie, którzy zajęli drugie, trzecie i czwarte miejsca otrzymali tablety, ufundowane przez Piotra Polaka, Roberta Telusa, Przemysława Błaszczyka oraz Grzegorza Wojciechowskiego. Ci, którzy uplasowali się na miejscach od piątego do ósmego otrzymali pendrive. Ponadto każdy z laureatów otrzymał książki z dedykacjami, ufundowane przez łódzki oddział IPN i parlamentarzystów. Laureaci, którzy nie wyjadą do Brukseli otrzymali też gry planszowe „Kolejka”, ufundowane przez IPN w Warszawie. Pozostałym uczestnikom organizatorzy ufundowali książki „Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944 – 1963”, wydaną przez Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu w 2015 r.

Nagrody na ten konkurs ufundowali: Poseł do PE Janusz Wojciechowski, Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Poseł na Sejm RP Robert Telus, Senator RP Przemysław Błaszczyk, Senator RP Grzegorz Wojciechowski. Wydawnictwo Sejmowe, Wszechnica Sejmowa, Kancelaria Senatu, Centrala IPN w Warszawie, Oddział IPN w Łodzi, Oddział IPN w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, portal Fronda.pl;

- Laureatom konkursu gratuluję sukcesów, a wszystkim uczestnikom dużej wiedzy i pasji. Dyrektorom Szkół i nauczycielom dziękuję za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uczniów - powiedział Senator RP Przemysław Błaszczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.