Reklama

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Opublikowano:
Autor:

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 18 października Wydziału Ruchu Drogowego łęczyckiej komendy prowadzili działania ukierunkowane na pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci nie tylko pouczali jak prawidłowo powinni zachowywać się będąc uczestnikami ruchu drogowego ale również karali mandatami tych, którzy ewidentnie nie przestrzegali obowiązujących przepisów.Patrole zwracały szczególną uwagę na: nieustępowanie pierwszeństwa pieszym, parkowanie pojazdów w sposób utrudniający poruszanie się pieszych, przechodzenie przez jezdnię w miejscach zabronionych, poruszanie się pieszych nieprawidłową stroną drogi, wyposażenie w elementy odblaskowe pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym.Podczas trwania działań  policjanci ujawnili łącznie 21 wykroczeń, nałożyli 9 mandatów na kierujących, 1 mandat na rowerzystę i 1 mandat karnych na pieszego, za brak odblasków. 10 użytkowników dróg policjanci pouczyli .

Przypominamy!

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu . Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – 100 zł.

Dlaczego warto nosić odblaski?

Po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów, wypadku może nie udać się uniknąć!

Posiadając na sobie elementy odblaskowe, kierujący pojazdem może zauważyć pieszego z odległości większej niż 150 metrów. Właściwa widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego odpowiednio wczesne zauważanie, a tym samym na uniknięcie wypadku!

PORADY DLA PIESZYCH:

zawsze korzystaj z elementów odblaskowych, które będziesz nosić w widocznym miejscu na ubraniu

odblaski powinny być umieszczone na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków

światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego (zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm), im niżej będą założone odblaski, tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję

odblaski w pierwszej kolejności powinny być złożone na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety

kupując odzież na sezon jesienno-zimowy, preferuj zakup kurtek i butów wyposażonych w elementy odblaskowe

jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki, itp.

poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem

jeżeli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu)

nigdy nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

Pamiętaj, piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego – nie bądź jednym z nich! Chroń życie, załóż odblask!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE