Reklama

Policjanci apelują - dbajmy o bezpieczeństwo na drodze!

Opublikowano:
Autor:

Policjanci apelują - dbajmy o bezpieczeństwo na drodze! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Jesienna pogoda, nadmierna prędkość, lekkomyślność kierowców a także prowadzenie samochodu pod działaniem alkoholu, to wciąż najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Zwolnijmy, zachowajmy maksimum ostrożności, aby na naszych drogach nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii.Należy pamiętać, że w wielu miejscach w związku z opadami atmosferycznymi, mgłami, czy leżącymi na drogach liśćmi nawierzchnia dróg wydłuża drogę hamowania pojazdu. W skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Kiedy warunki pogodowe są gorsze należy zwolnić w myśl zasady - wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może być tam szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność także w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy przy dojeżdżaniu do nich. Jeśli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie zdążyć wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych - oni także mają ograniczoną widoczność jesienią. Kiedy pada deszcz, a do tego jeszcze mocno wieje zazwyczaj mają na głowach kaptury, czy parasolki w ręku, które w dużym stopniu sprawiają, że przechodząc przez ulicę nie są w stanie dokładnie się rozejrzeć. O tragedię wówczas bardzo łatwo. Pamiętajmy zatem, że przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, opaska czy też inny element odblaskowy,  latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE