Reklama

Powstanie Lokalna Grupa Działania

Opublikowano:
Autor:

Powstanie Lokalna Grupa Działania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej w Łęczycy jednym z punktów był temat głosowania nad przystąpieniem do Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Łęczycka”. Za pomysłem, najbardziej opiniował burmistrz Krzysztof Lipiński, który przekonywał radnych, że członkostwo w takiej grupie może przynieść same korzyści.

Dotychczas Lokalną Grupę Działania mogły utworzyć jedynie gminy wiejskie, jednak wraz z nowym rozdysponowaniem Funduszy Europejskich, taka możliwość pojawiła się również dla małych miast liczących do 20 tys. mieszkańców. W związku z tym burmistrz Łęczycy oraz wójtowie: Łęczycy, Grabowa i Daszyny, wspólnymi siłami postanowili utworzyć LGD.

- W poprzednich latach gmina miejska Łęczyca z mocy prawa nie mogła należeć do żadnej Lokalnej Grupy Działania, poniewaź przepisy jasno formułowały jakiej wielkości gminy mogą do takiej grupy należeć. Teraz, polskie prawo pozwala na to, aby Łęczyca mogła przynależeć do Lokalnej Grupy Działania – wyjaśnił Lipiński na wczorajszej sesji.

Temat powrócił jako jeden z punktów obrad. Jak poinformował Krzysztof Lipiński, gmina miasto Łęczyca jest ostatnią z czterech gmin, która musi ten pomysł zaakceptować.

- Bodajże dwa tygodnie temu gmina wiejska Łęczyca niejednogłośnie, ale podjęła uchwałę, która mówi, żeby nasza sąsiadka przystąpiła do Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Łęczycka”. Dzisiaj, szanowna rada będzie ostatnią z tych rad, które będą podejmowały taką uchwałę – tłumaczył.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przystąpieniu do Lokalnej Grupy Działania. Wiąże się to z tym, że taka grupa będzie finansowana z zewnątrz, dzięki czemu miasto nie będzie musiało dawać wkładu własnego.  Natomiast pieniądze będą rozdysponowywane przez zarząd i grupę nadzorczą tego stowarzyszenia.

Lokalna Grupa Działania „Ziemia Łęczycka” ma liczyć około 32 tys. mieszkańców. Szacuje się, że w przeciągu 4 lat będzie można otrzymać nawet do 5 mln. zł, które będą mogły trafić do lokalnych przedsiębiorców, małych firm, szkół oraz przedszoli.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE