Reklama

Radni będą decydowali o tym, gdzie kupimy alkohol? Koniec z piwem w „plenerze”?

Opublikowano:
Autor:

Radni będą decydowali o tym, gdzie kupimy alkohol? Koniec z piwem w „plenerze”? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Od ostatniego kwartału ubiegłego roku w parlamencie trwają intensywne prace związane z ustawą o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. W zamyśle ma być to działanie przeciw alkoholizmowi, które zakłada między innymi sprecyzowanie zakazu spożywania napojów wyskokowych w miejscach publicznych. Ponadto, samorządy mają otrzymać odpowiednie narzędzia, aby same mogły określać gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli kupić alkohol. 

Sama ustawa i jej nowelizacja daje duże możliwości samorządom. Od radnych zależeć będzie, czy wprowadzą oni ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych tj. od 22:00 do 6:00. Co więcej, rada będzie mogła wprowadzić limit udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. 

Do tej pory funkcjonował zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych i dotyczy to np. ulic, parków czy placów, jednak jasno nie precyzuje tej definicji. Nowe regulacje mają wprowadzić szerszy zakaz, natomiast samorządy będą mogły wyznaczyć miejsca przeznaczone do spożywania alkoholu.

Pierwotnie, przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, jednak wciąż trwają prace. W połowie grudnia ubiegłego roku senatorowie przyjęli trzy poprawki  do nowelizacji ustawy, które zakładają możliwość zakupu alkoholu i spożycia go w miejscu do tego wyznaczonym – tu chodzi o „ogródki piwne”. 

Druga poprawka zakłada, że rada gminy może, poprzez uchwałę, wprowadzić odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeśli uzna, że nie będzie to zakłócać porządku publicznego i nie odbije się negatywnie w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi. 

Ostatnia poprawka  mówi o wejściu w życie owej ustawy 30 dni po jej ogłoszeniu, a nie jak pierwotnie – 1 stycznia 2018 roku. 

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja samorządu terytorialnego przyjęła wszystkie poprawki.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE