Reklama

Ruszyli Tropami żołnierzy niepodległości

Opublikowano:
Autor:

Ruszyli Tropami żołnierzy niepodległości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W dniu 24 października odbyła się gra terenowa Tropami żołnierzy niepodległości zorganizowana w ramach projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014. Gra odbyła się w 100-tną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej oraz bitwy łódzkiej, jednej z największych kampanii tej wojny.Do udziału w grze zgłosiło się 13 10-cio osobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego, a także drużyna ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy oraz Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy.

Wszystkie drużyny zostały oficjalnie powitane na dziedzińcu zamkowym przez dyrektora Muzeum w Łęczycy – Andrzeja Boruckiego, skąd wyruszyły na trwającą niemal 4 godziny „wojenną kampanię”. Na trasie przemarszu „wojsk” znalazły się miejsca bezpośrednio związane z tematem gry (cmentarze ewangelicki i katolicki, magistrat, więzienie, szpital, urząd Landrata, sala teatralna, kolej wąskotorowa, zamek). Do zadań, jakie czekały na uczestników gry należało m.in. rzucanie do celu repliką niemieckiego granatu M16, odgadywanie zaszyfrowanych haseł i utworów muzycznych, przeszukiwanie zadymionej celi więziennej z użyciem maski przeciwgazowej, wykonywanie komend w języku niemieckim, odnajdywanie mogił z okresu I wojny światowej na łęczyckich cmentarzach czy opatrywanie rannego po wcześniejszym pokonaniu toru przeszkód. Za możliwość skorzystania z podpowiedzi członkowie drużyn mogli płacić replikami bonów kopiejkowych (w 1914 r. zastępowały one w Łęczycy brakującą walutę). Kolejność realizowanych zadań przeprowadziła uczestników przez najważniejsze łęczyckie wydarzenia (lokalne potyczki bitwy łódzkiej, akt 5 listopada 1916 r., obchody 125 rocznicy Konstytucji 3 Maja w mieście, odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki w 1917 r., rozbrajanie Niemców 11 listopada 1918 r.). Każdy z uczestników otrzymał orzełka legionowego oraz opaskę przynależną funkcjonariuszom łęczyckiej Milicji Miejskiej. W wybranych miejscach czekali na nich pracownicy Muzeum, ubrani w repliki mundurów z I wojny światowej (rosyjski, niemiecki, legionów oraz sanitariuszka).

Wśród szkół gimnazjalnych najlepiej z zadaniami poradziło sobie Gimnazjum w Nowym Gaju, które uzyskało 41 punktów. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Topoli Królewskiej z ilością 40 punktów, a trzecie Gimnazjum w Grabowie z 38 punktami. Natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Łęczycy (opiekun K. Kwiatkowski), które zdobyło 35 punktów. Na drugim miejscu rywalizację zakończyła również drużyna z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Łęczycy (opiekun A. Doliński) z ilością 34 punktów. Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, który uzyskał 31 punktów.

W grze, poza ogólną klasyfikacją, udział wziął także Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęczycy. Obie drużyny stawiły dzielnie czoła przygotowanym zadaniom, czego serdecznie gratulujemy.

Na zakończenie gry wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej akademii, która odbędzie się 7 listopada w Domu Kultury w Łęczycy.

Klasyfikacja końcowa:

Gimnazja:
1. Nowy Gaj - 41 pkt.
2. Topola Królewska - 40 pkt.
3. Grabów - 38 pkt.
4. Łęczyca - 37 pkt.
5. Piątek - 36 pkt.
6. Witonia - 34 pkt.

W trakcie potyczek, z powodu kontuzji jednego z członków drużyny, wycofało się Gimnazjum w Daszynie.

Szkoły ponadgimnzjalne:
1. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Łęczycy (op. p. Kwiatkowski) - 35 pkt.
2. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Łęczycy (op. p. Doliński) - 34 pkt.
3. Zespół Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy - 31 pkt.
4. Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku - 30 pkt.

Projekt Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE