Reklama

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Opublikowano:
Autor:

 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W związku z „Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.Osoby pokrzywdzone przestępstwem, które w ramach wymienionej akcji zgłoszą się do Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy będą mogły liczyć na profesjonalną pomoc.

Jakie informacje znajdę w poradniku?

Poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?” został opracowany w Biurze Służby Kryminalnej KGP. W poradniku można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie. W poradniku podkreślamy również, że o przestępstwie można poinformować anonimowo.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji, a także na stronach komend wojewódzkich policji.

Dyżury policjantów, adwokatów i prokuratorów

Jak co roku w „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” zaangażowani będą funkcjonariusze policji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne. Dyżury organizowane będą głównie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Zgodnie z założeniami dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny - informacji prawnej będą udzielać nie tylko policjanci, ale także adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy oraz prokuratorzy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Dyżury pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Pełną listę miejsc, gdzie będą pełnione dyżury (z podziałem na województwa) można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem, które w ramach wymienionej akcji zgłoszą się do Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy będą mogły liczyć na profesjonalną pomoc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE