Reklama

Udana interwencja senatora Przemysława Blaszczyka w sprawie trzeciej karetki

Opublikowano:
Autor:

Udana interwencja senatora Przemysława Blaszczyka w sprawie trzeciej karetki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Jak informowaliśmy wczoraj, od 1 maja br. w Łęczycy będą stacjonowały trzy karetki pogotowia. Spowodowane jest to decyzją Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, który wyraził zgodę na przyznanie dodatkowego całodobowego zespołu ratownictwa medycznego typu P z miejscem wyczekiwania w Łęczycy.Natomiast 17 marca br. Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, idąc za decyzją ministra, podpisał Aktualizację nr 1 do Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Łódzkiego.Senator Przemysław Błaszczyk nie kryje z tego powodu satysfakcji, ponieważ, jeszcze za poprzedniej kadencji rządu wielokrotnie interweniował w tej sprawie. Oprócz ośwadczeń senatorskich, złożył także zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Łodzi o podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Te dzialania były spowodowane faktem, że ówczesny Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz w 2014 r. zaakceptował ujednolicony plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Łódzkiego, przedstawiony przez wojewodę łódzkiego, lecz naniósł na niego poprawki, między innymi odrzucając trzeci zespół ratownictwa medycznego dla Łęczycy.

- Była to dla mnie sprawa priorytetowa, dlatego po jesiennych wyborach oraz decyzji o zmianie wojewody łódzkiego na pierwszym spotkaniu z panem wojewodą Zbigniewem Rau, w grudniu 2015 r., podjąłem temat zagrożenia zdrowia a nawet utraty życia obywateli, wynikającego z funkcjonowania tylko jednego zespołu ratunkowego na terenie Łęczycy. Powiat łęczycki jest obsługiwany przez dwie karetki, druga stacjonuje w Piątku. Jest to obszar zamieszkały przez ponad 58 tys. mieszkańców gdzie jeszcze w 2011 roku ten sam obszar zabezpieczony był przez trzy karetki.

Jak informuje senator, rozmowa z wojewodą okazała się owocna i w styczniu br. doradca wojewody poinformował o wysłaniu pisma w tej sprawie do Ministra Zdrowia, które później trafiło do dyrektora Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych Mateusza Komzy.

- W drugiej połowie stycznia spotkałem się z dyrektorem Mateuszem Komzą, przedstawiając sytuację w Łęczycy. Pan dyrektor do przedstawionego wniosku odniósł się pozytywnie i ze zrozumieniem. Poinformował mnie, że musimy jeszcze poczekać na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ta, z kolei zapadła pod koniec lutego. Senator Przemysław Błaszczyk jest niezwykle zadowolony, że całość sprawy udało się doprowadzić do pozytywnego zakończenia.

- Informacja bardzo cieszy, gdyż sytuacja była skandaliczna. Ciągle docierały do nas informacje o problemach z dotarciem karetki na czas. Czas dojazdu karetki, ze względu na niewystarczającą ilość karetek się wydłużał. Do chorych zmuszeni byli dojeżdżać strażacy z powiatowej straży pożarnej w Łęczycy oraz strażacy z ochotniczych straży pożarnych na terenie powiatu – zakończył senator.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE