Reklama

Reklama

Uroczystości trzeciomajowe w Łęczycy

Opublikowano: ndz, 3 maj 2015 15:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Dziś na placu Tadeusza Kościuszki o godzinie 11:30 odbyły się uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Święto to zostało ponownie ustanowione w 1990 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wśród obecnych byli między innymi burmistrz Krzysztof Lipiński, starosta łęczycki Wojciech Zdziarski, wiceburmistrz Krzysztof Urbański oraz przewodniczący rady miasta Zenon Koperkiewicz.

Reklama

Ceremoniałem wojskowym w wykonaniu żołnierzy z 37. Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej rozpoczęto niedzielne uroczystości, gdzie, po odśpiewaniu hymnu państwowego, symbolicznie wywieszono flagę Polski.

Następnie, podczas przemówień okolicznościowych, głos zabrał burmistrz Krzysztof Lipiński, który zaznaczył jak ważne jest pielęgnowanie pięknej historii Polski i przypomniał genezę trzeciomajowego święta.

- To właśnie ta ustawa wprowadziła trójpodział wladzy okreslając prawa, kompetencje i organizację struktur wladzy dzieląc ją na władzę prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Istota i główne założenia ówczesnego trójpodziału są aktualne do dziś. Nowy program wprowadzony konstytucją 3 maja zyskał uznanie Polaków – mówił – Nasza obecność tu, na starym rynku w Łęczycy jest najlepszym świadectwem tego, że doceniamy powagę święta 3 maja.

Burmistrz nawiązał również do ostatnich wydarzeń za granicą.

- Czy dzisiaj Polska jest bezpieczna? Wydarzenia, które toczą się w najbliższym sąsiedztwie naszej ojczyzny, powinny nam, Polakom, wzbudzić refleksję. Czy nasza ojczyzna jest silna? Czy potrzebujemy sojuszników? Dlaczego to nie o nasz sojusz zabiegają inne narody? Polska powinna być silna patriotyzmem swoich obywateli, silna gospodarczo, silna w kulturze i nauce. Nasze zadania polegają na tym, abyśmy nie zaprzepaścili tego, co otrzymaliśmy od losu i tego, co wywalczyły pokolenia patriotów.

Na zakończenie podziękował wszystkim Łęczycanom, którzy biorą czynnie udział w obchodach tych uroczystości.

 Po nim wystąpił starosta łęczycki Wojciech Zdziarski, który również zwracał uwagę na potrzebę dbania o historię. Przypomniał również, że dzisiejsze święto jest także świętem Maryi Królowej Polski, które jest kultywowane od pokoleń.  Dodał także, że dziwi się ludziom, którzy uważają, że przez 25 lat istnienia wolnej Polski nic się nie zmieniło.

- W tym roku, jest rok szczególny. 27 maja, pierwsze wybory samorządowe, właśnie obchodzimy 25-lecie. Jak wiele się zmieniło w naszym kraju, to chyba odwieczny malkonent nie może tego zrozumieć. Dzisiaj rozwijamy się i kwitniemy. Miejmy nadzieję, że wlaśnie w zgodzie to dalej będzie trwało – powiedział.

Kończąc, dodał, że w imieniu własnym także dziękuje wszystkim przybyłym.

Po przemówieniach odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą poprowadził ojciec Leszek Walkiewicz wraz z księdzem dziekanem Sławomirem Sobierajskim.

Na zakończenie uroczystości, prowadzący dzisiejsze obchody Rafał Koperkiewicz podziękował za przybycie wszystkim gościom, żołnierzom z 37. Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej, uczniom klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy oraz wszystkim pocztom sztandarowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.