Reklama

Uważaj na oszustów! W sieci przekręcają na potęgę!

Opublikowano:
Autor:

Uważaj na oszustów! W sieci przekręcają na potęgę! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności "Niemiec płakał jak sprzedawał", "Jeszcze folia na siedzeniach!", "Jeździli nim tylko do kościoła!" - tytuły aukcji w internecie potrafią przyciągnąć uwagę niejednego użytkownika portali aukcyjnych. Wirtualni sprzedawcy kuszą niskimi cenami. Niestety, sporo kupujących budzi się w ręką z nocniku, bo stają się ofiarami oszustw w sieci. Prokuratura nie ukrywa, że pokrzywdzeni zgłaszają się do śledczych coraz częściej. To już prawdziwa plaga!Internetowe zakupy są już codziennością w naszych domach. Wystarczy kilka kliknięć, przelew i po sprawie. Teraz tylko czekać na przesyłkę z naszym wymarzonym prezentem. Trzeba mieć niestety świadomość, że wśród nich znajdują się tzw. "fejki", czyli oszustwa.- Miałem jedną bardzo nieciekawą sytuację z aukcją internetową. Rok temu zamówiłem sobie odtwarzacz mp4. Czekałem tydzień, dwa i trzy i nic, nie było sprzętu. Napisałem do administracji portalu, z którego korzystałem, następnie poszedłem na policję. Zgłosiłem im te sprawę, lecz niestety do tej pory nie ujrzałem ani gotówki, ani odtwarzacza... - mówi Sebastian Koszczyński, mieszkaniec Łęczycy.Artykuł ukazał się w Gazecie Lokalnej z dnia 30 października.

Jest to niestety jedno z wielu przestępstw, do których dochodzi coraz częściej.

- Ze dwa lata temu kupiłem grę przez internet. Wszystko było w jak najlepszym porządku. Umówiłem się z panem, że za parę dni przesyłka dojdzie. Niestety kontakt się urwał. Na nic było pisanie smsów, dzwonienie. Cisza. Nie zamierzałem tego tak zostawić. Postanowiłem iść na policję i przedstawić im zarys sytuacji. Przychodziły do mnie kolejne pisma, ciągnęło się to miesiącami. Myślałem, że sprawa jest przegrana, ale kilka tygodni temu odzyskałem pieniądze. Warto zatem postawić się i nie pozwolić oszustom na okradanie nas z pieniędzy - ostro komentuje Damian

Sprawa internetowych przestępstw jest dobrze znana w łęczyckiej prokuraturze.

- Nagminnie wręcz wpływają do nas zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Przeważnie polegają one na nie wywiązywaniu się z aukcji znajdujących się na platformach transakcyjnych on-line. Schemat sytuacji jest podobny. Na stronie podany jest numer konta, na który poszkodowany wysyła gotówkę. Następnie próby kontaktu ze sprzedającym nie powodzą się. Nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na wiadomości e-mail - mówi Monika Piłat, Prokurator Rejonowy.

Na szczęście wykrywalność takich przestępstw jest wysoka. Tożsamość oszusta wykryć można po numerze konta bankowego, którym się posługiwał w aukcji. Poszkodowani w pierwszej kolejności powinni zgłosić sprawę administratorom portalu, na którym doszło do incydentu. Ci, po rozpatrzeniu sytuacji blokują takiego przestępcę i pouczają, by przedstawić sprawę funkcjonariuszom policji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE