Reklama

Zaproszenie łęczyckich przedsiębiorców do konsultacji Programu Pomocy Regionalnej

Opublikowano:
Autor:

Zaproszenie łęczyckich przedsiębiorców do konsultacji Programu Pomocy Regionalnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Samorząd Królewskiego Miasta Łęczyca przygotowuje nowe rozwiązania w obszarze prawa lokalnego, mogące być realnym wsparciem finansowym, dla firm działających na terenie Łęczycy. Jeżeli koncepcja zyska akceptację łęczyckich radnych miejskich, to zmiany będą wprowadzane w ramach Programu Pomocy Regionalnej.- W chwili obecnej zapraszamy lokalnych przedsiębiorców do zapoznania się z projektem zmian, w którym z dostępnych samorządowi narzędzi wsparcia zastosowane zostały te najbardziej oczekiwane i wymierne finansowo. Liczymy tez na wszelkie uwagi i propozycje rozwiązań mogących być skutecznym wsparciem dla rozwoju łęczyckich firm – informuje Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik burmistrza. 

Program polegałby na zwolnieniach z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych, rozbudowanych lub nadbudowanych nieruchomości. Zwolnienie z podatku byłoby w takich przypadkach możliwe o ile ich zmiana – budowa, rozbudowa - związana byłaby z uruchomieniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu (poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie) lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyło również nabytych aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby taki zakup nie nastąpił Jednym z najistotniejszych z proponowanych rozwiązań byłoby dostosowanie okresu zwolnienia z podatku od nieruchomości do ilości utworzonych w wyniku inwestycji miejsc pracy.

Ewentualne podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Łęczycy, miałoby na celu, w pierwszej kolejności, wsparcie finansowe przedsiębiorców inwestujących i tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta. Rozwiązania mają w swym zamierzeniu wpłynąć pozytywnie na rozwój łęczyckich firm oraz na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej miasta Łęczyca. Intencją władz miasta jest to by dzięki wprowadzonym mechanizmom, uda się również stworzyć kolejne miejsca pracy dla Łęczycan, zapewniając tym samym polepszenie warunków ich życia.

Tak istotna zmiana w prawie lokalnym nie powinna odbywać się bez konsultacji z jej potencjalnymi beneficjentami -  przedsiębiorcami.  W związku z tym pod dyskusję poddane zostały aktualne uchwały dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej z miast, które taką pomoc dla przedsiębiorców już wprowadziły (kopie w załączeniu). Kolorem czerwonym zaznaczono te zapisy, które można zmienić dostosowując je do warunków łęczyckich.

Pozostałe zapisy wynikają bezpośrednio z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną -Dz. U. z 2015 r. poz. 174 i nie podlegają zmianom.

Magistrat czeka na wszelkie uwagi łęczyckich przedsiębiorców dotyczące zaproponowanych rozwiązań. Swoje spostrzeżenia można przesyłać do końca listopada br., drogą mailową pod adres: podatki@leczyca.info.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE