Reklama

Zmień oblicze Łęczycy!

Opublikowano:
Autor:

Zmień oblicze Łęczycy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Nasze miasto ma szansę na pozyskanie znacznych środków na rewitalizację. Dzięki temu będziemy mogli zmienić na plus wybrane miejsca w Łęczycy. O tym jak pozyskane przez miasto środki będą wydatkowane oraz które obszary miasta mają być rewitalizowane w pierwszej kolejności, powinni decydować sami mieszkańcy.Chcemy wiedzieć dokładnie co Państwa zdaniem należy w Łęczycy zmienić.Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety internetowej

Rewitalizacja to zmiana, na którą chcemy pozyskać środki unijne. Dla naszego miasta to droga pozytywnej zmiany, którą miasto Łęczyca już kroczy. 23 kwietnia br. Tego dnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło konkurs skierowany do jednostek samorządu terytorialnego pod tytułem: „Modelowa rewitalizacja miast”. Złożony w tym konkursie łęczycki projekt pn.” Kompleksowa rewitalizacja miasta Łęczyca” zajął wysokie 33 miejsce spośród 250 wniosków i znalazł się w gronie 57 projektów przepuszczonych do kolejnego etapu. Mamy wielką szansę znaleźć się w finałowym gronie 22 samorządów, które podpiszą umowy na dofinansowanie.

Rewitalizacja to nie tylko przywrócenie za pomocą modernizacji i remontów wartości obiektom i budowlom znajdującym się na rewitalizowanym terenie. To przede wszystkim tchnięcie życia w wybrany obszar miasta. To zmiana w przestrzeni miejskiej przeprowadzona kompleksowo i zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Zmiana niosąca skutek urbanistyczny, ale także - a może przede wszystkim - społeczny. Bogactwo sfer, które mogą być rewitalizowane sprawia, że na drodze konsultacji społecznych możemy bardzo precyzyjnie zaplanować najpotrzebniejszy Łęczycanom wariant zmiany.

Obecnie rozpoczynamy proces konsultacji społecznych, na które składać się będą miedzy innymi ankiety i spotkania z mieszkańcami. Chcemy zachęcić mieszkańców do dyskusji na temat miasta, jego problemów i możliwości poprawy komfortu życia. Chcemy wspólnie znaleźć najważniejsze obszary, które w pierwszej kolejności powinny być poddane zmianie.

W ankiecie już zaproponowane zostały te miejsca i problemy, z którymi najczęściej spotykamy się w rozmowach z mieszkańcami. Wśród proponowanych do kompleksowej zmiany i zagospodarowania terenów miasta na czoło wysuwa się zalew miejski i jego okolice. Teren rekreacyjny, który mógłby na jego bazie powstać stałby się doskonałym miejscem wypoczynku dla łęczycan i osób odwiedzających nasze miasto. Zagospodarowanie terenu to pierwsza korzyść wynikająca z przeprowadzonej w tym miejscu rewitalizacji. Kolejne korzyści to efekt społeczny. Miejsce to ma szansę zacząć tętnić życiem. Stać się zielonym centrum naszego miasta. To potencjalnie teren gdzie całe rodziny będą udawać się w celach rekreacyjnych, by wypocząć, uprawiać sport, spotykać się ze znajomymi.

Oprócz zalewu miejskiego w ankiecie zaproponowane zostały również inne lokalizacje takie jak Zamek Królewski , Stare Miasto, dawne więzienie, zespół klasztorny Bernardynów, targowisko miejskie, okolice dworca PKP, tereny ogródków działkowych czy osiedle Medyk. Niezależnie od tego każdy mieszkaniec miasta może zaproponować inne lokalizacje które jego zdaniem powinny zostać objęte rewitalizacją.

Poza określeniem konkretnych rejonów miasta wymagających rewitalizacji i diagnozy występujących tam problemów, będziemy chcieli ustalić pożądany efekt społeczny planowanych zmian. Całość procesu konsultacyjnego w imieniu Miasta Łęczyca prowadzić będzie firma Nizio Design International z Warszawy.

Skupione wokół Nizio Design International zespoły zajmują się realizacją najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju, zapewniając całościową obsługę - od koncepcji, przez projekt wykonawczy, po nadzór autorski. Firma była odpowiedzialna za przygotowanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich, za projekt Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej, za projekt Muzeum Współczesnego Wrocław. Firma Nizio Design International jest też odpowiedzialna za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie uhonorowany w 2011 roku nagrodą European Property Award. Firma przygotowała liczne projekty przestrzeni miejskich i kompleksów przyrodniczych między innymi: 10ha Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim oraz rewitalizację i rewaloryzację dawnego młynu Rothera w Bydgoszczy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE