Reklama

Reklama

Wojewoda łódzki kontra burmistrz Wielunia: "Promuje pan przestępców"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OthonFriesz87, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Fryta 73, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Wojewoda łódzki kontra burmistrz Wielunia: "Promuje pan przestępców" - Zdjęcie główne

MMA VIP w Wieluniu | foto OthonFriesz87, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Fryta 73, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Plany organizacji gali MMA VIP w Wieluniu wzbudziły wiele emocji. Choć mieszkańcy miasta, a także radni wzywali burmistrza Pawła Okrasę do rezygnacji z wydarzenia, ten nie chciał zmienić swojego zdania. Bardzo krytyczny głos w tej sprawie zabrał Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

Reklama

MMA VIP w Wieluniu

Gala MMA VIP wzbudziła ogromne kontrowersje po tym, jak na konferencji prasowej zapowiadającej IV galę Marcin Najman zaprezentował Andrzeja Z. ps. "Słowik", jednego z liderów mafii pruszkowskiej, jako bossa organizacji. Sytuacja zbulwersowała internautów, a najgłośniej protestował Krzysztof Stanowski, jeden z udziałowców "Kanału Sportowego". Dziennikarz protestował przeciw wynoszeniu byłych gangsterów na piedestał i promowaniu gali ich imieniem.

Internet zawrzał, a od gali zaczęli odwracać się nie tylko sponsorzy, ale też miasta. Pierwotnie gala miała odbyć się Kielcach, ale włodarze miasta wycofali się z udostępnienia hali. Marcin Najman chciał przenieść galę do Pruszkowa, ale i tam władze miasta powiedziały "nie". Na organizację gali zgodził się Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

Jak swoją decyzję tłumaczył włodarz Wielunia? W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim wskazywał, że gmina wynajęła lokal po stawce komercyjnej.

- Z tego co wiem, Andrzej Zieliński został wypuszczony z aresztu. Od 7 lat ministrem sprawiedliwości jest pan Zbigniew Ziobro, znany szeryf. Prokuratura pod jego dowództwem nie potrafiła przedstawić dowodów, że sąd trzyma tego człowieka za kratami - tłumaczył Paweł Okrasa. 

Na Andrzeju Z. ciążą kolejne zarzuty, ponieważ prokuratura podejrzewa, że w więzieniu kierował grupą przestępczą. Podejrzany nie może opuszczać kraju, musi kilkukrotnie meldować się na komisariacie policji.

Ostry sprzeciw wojewody łódzkiego w sprawie gali MMA VIP w Wieluniu

Burmistrz Wielunia nie wycofywał się ze swojej decyzji, mimo iż sprzeciwiali się jej mieszkańcy, a nawet radni. Swoje kroki zapowiedział też Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

- Podjął pan, jako jedyny w Polsce samorządowiec, decyzję o udostępnieniu hali sportowej na rzecz firmy, która bezceremonialnie, promując byłych liderów zorganizowanej przestępczości, liczy na zysk finansowy. Świadomie przystał pan na uczynienie z Wielunia pokazowej areny, gdzie osoby z prawomocnymi wyrokami za kierowanie grupą przestępczą i aktualnie będące w zainteresowaniu prokuratury mają stać się celebrytami-gwiazdami stojącymi w świetle jupiterów - napisał 28 stycznia w oficjalnym liście do Okrasy Tobiasz Bocheński.

Dodał również, że "zgoda na organizację tego wydarzenia, jak i ono samo stanowią bezdyskusyjnie powód do wstydu". 

- Jako osoba czująca odpowiedzialność za przyszłość i wizerunek województwa oraz za promowanie pozytywnych wzorców w debacie publicznej zwracam się do Pana z żądaniem wycofania zgody na organizację rzeczonej gali. Promuje ona przestępców. Przynosi wstyd wszystkim, którzy mają do niej afirmatywny stosunek - pisze Tobiasz Bocheński.

Ponadto wojewoda wezwał burmistrza do wycofania się ze słów wypowiedzianych w programie "Kanał Sportowy".

- Żądam od pana publicznego wycofania się ze słów, które wygłosił pan w rozmowie z panem redaktorem Krzysztofem Stanowskim w programie "Kanał Sportowy" w serwisie YouTube, a odnoszących się do pańskiej zgody na zorganizowanie w wieluńskiej hali "zjazdu pedofili, którzy odsiedzieli wyrok". To upokarzająco nieodpowiedzialna wypowiedź, która dotyczy wyjątkowo podłego rodzaju przestępstw zasługujących na szczególne potępienie i delikatność względem ofiar - dodaje w liście Tobiasz Bocheński.

W przypadku gdyby sytuacja dotycząca powyższych kwestii nie uległa zmianie, łódzki wojewoda poinformował o możliwości podjęcia dalszych działań.

- Proszę potraktować moje słowa jako ostatni apel do odpowiedzialności, logiki oraz zdrowego rozsądku i nie zmuszać mnie do uruchamiania nadzoru prawnego nad samorządem wynikającego z Konstytucji i ustaw - pisze Tobiasz Bocheński.

Burmistrz Wielunia zmienia decyzję

Tego samym dnia, w którym wojewoda skierował do burmistrza swój list, Okrasa niespodziewanie zmienił decyzję. Samorządowiec wystosował oświadczenie, które zostało zamieszczone na oficjalnym facebookowym fanpage'u Wielunia. Burmistrz poinformował, że w związku z atakiem na jego najbliższych, po licznych rozmowach ze współpracownikami, radnymi i mieszkańcami, podjął się razem z Marcinem Najmanem rozwiązania umowy na wynajęcie hali. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy