Reklama

Reklama

Na Ukrainie wojna, w Polsce coraz więcej terytorialsów, również z Łódzkiego [zdjęcia I wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie - Bezpieczeństwo i niepodległość naszej Ojczyzny nie są czymś danym na wieczność, czasami trzeba stanąć w jej obronie - mówi ppłk Marcin Markiewicz, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Z takiego założenie zapewne wychodzą ci, którzy w ostatnim czasie podjęli decyzję o chęci wstąpienia do wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsami chcą również zostać mieszkańcy Łodzi, całego województwa łódzkiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie impulsem to wstąpienia do WOT?

Coraz więcej chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, również w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wzmożone zainteresowanie może mieć związek z wojną na Ukrainie. Również Polacy nie wykluczają, że przyjdzie im bronić Ojczyzny.

- W ostatnim okresie jest bardzo duże zainteresowanie służbą. Bezpieczeństwo i niepodległość naszej Ojczyzny nie są czymś danym na wieczność, czasami trzeba stanąć w jej obronie - mówi ppłk Marcin Markiewicz, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Ppłk Marcin Markiewicz w wojsku jest od 23 lat. Pochodzi z województwa świętokrzyskiego, gdzie mocne były tradycje partyzanckie. 

- Osobiście znałem komendanta AK generała Antoniego Hedę "Szarego" - dodaje ppłk Markiewicz.

Jak zostać terytorialsem?

Przypomnijmy, że wojska obrony terytorialnej funkcjonują w Polsce od ponad 5 lat. Żołnieże mają możliwość pełnienia służby, bez rezygnacji z pracy. Mogą łączyć obowiązki zawodowe ze służbą Ojczyźnie. Jakie jest motto terytorialsów?

"Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się Terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko” - czytamy na stronie terytorialsów.

Terytorialsem mogą zostać osoby pełnoletnie, niekarane. Program szkolenia obejmuje kilka etapów. Co ciekawe, terytorialsi zasilają z czasem Wojsko Polskie lub też wstępują do służb: policji czy straży.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy