Reklama

Reklama

Czternasta emerytura 2021. Znamy terminy i kwoty wypłat!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Czternasta emerytura 2021. Znamy terminy i kwoty wypłat! - Zdjęcie główne

Czternasta emerytura 2021. Znamy terminy i kwoty wypłat | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat Czternasta emerytura to kolejne w tym roku wsparcie, które już wkrótce trafi do zdecydowanej większości emerytów i rencistów. Otrzyma ją ok. 9,2 mln osób. Kiedy mogą liczyć na wypłatę świadczenia i jakie warunki muszą spełnić?

Reklama

„Czternastka” nie dla wszystkich taka sama

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku „czternastek” obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada „złotówka za złotówkę”. 

Emeryci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto otrzymają 1250,88 zł brutto dodatkowego świadczenia. Natomiast, jeśli pobiera się wyższą emeryturę, "czternastka" będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia wspomnianych wcześniej 2900 zł.

Jak wylicza ZUS, ok. 8 mln osób otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Przypomnijmy, że czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, a na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.

Kiedy ZUS wypłaci „czternastki”?

Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie, a większość emerytów może spodziewać się wypłat już niedługo, bo w listopadzie br. 

- Do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – zapewnia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Warto jednak wspomnieć, że osoby, którym termin wypłaty świadczeń podstawowych wypada 1 listopada, otrzymają ją wcześniej, bo już 28-29 października. 

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

- Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – informuje ZUS. 

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE