Reklama

Reklama

Jest skuteczny lek w tabletkach na Covid-19. To rewolucja w leczeniu choroby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jest skuteczny lek w tabletkach na Covid-19. To rewolucja w leczeniu choroby - Zdjęcie główne

Wielka Brytania jako pierwsza przetestuje lek na Covid-19 | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Firma farmaceutyczna Merck opracowała lek na koronawirusa w formie tabletek. Brytyjski regulator leków (MHRA) wydał warunkowe pozwolenie na dopuszczenie leku do użytku. Pigułki przeznaczone są dla głównie dla tych, którzy należą do grupy wysokiego ryzyka – osób cierpiących na otyłość, cukrzycę, choroby serca oraz dla osób starszych. Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który rozpocznie stosowanie leku.

Reklama

Jak powstał lek na Covid-19?

Pierwotnym zastosowaniem leku, podczas procesu tworzenia, było leczenie grypy. Jednak podczas badań klinicznych okazało się, że tabletki w przypadku zachorowania na Covid-19 zmniejszyły ryzyko hospitalizacji i zgonu o połowę. Kluczowym jest, że lek może być przyjmowany przez chorego w domu. Zakażona osoba nie musi przebywać w szpitalu pod nadzorem lekarzy.

Lek przeszedł wszystkie niezbędne badania kliniczne i był testowany na grupie pacjentów. Wyniki zostały opublikowane w komunikacie prasowym i nie zostały jeszcze zweryfikowane. Badania kliniczne Molnupirawiru, przeprowadzone na 775 pacjentach, wykazały, że tylko 7,3% osób, które otrzymały lek, było hospitalizowanych, a wskaźnik zgonów był na poziomie zerowym. W badaniu brała także udział grupa, której podawano placebo leku – w tym przypadku zmarło 8 pacjentów, a 14,1% pacjentów było hospitalizowanych.

Jak stosować lek na Covid-19?

Według zaleceń, lek powinien być przyjmowany doustnie, dwa razy dziennie przez pięć dni, rozpoczynając od dnia wystąpienia objawów. Warunkiem otrzymania leku jest także stan pacjenta – przebieg Covid-19 musi mieć charakter łagodny lub umiarkowany, czyli niewymagający hospitalizacji. Chory musi jednak należeć do grupy wysokiego ryzyka, czyli posiadać co najmniej jeden czynnik ryzyka i mieć ukończone 18 lat.

„To pierwszy na świecie zatwierdzony lek przeciwwirusowy na tę chorobę, który można przyjmować doustnie, zamiast podawać dożylnie” – ogłosiła dyrektor naczelna MHRA, June Raine.

Aby lek mógł działać odpowiednio, bardzo istotną kwestią jest czas rozpoczęcia leczenia. Pacjent powinien zacząć przyjmować tabletki możliwie jak najszybciej od momentu wykrycia choroby. To podstawowe kryterium, które pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące wyniki leczenia. Gdy przyjmowanie leku rozpocznie się zbyt późno, w zaawansowanym stadium choroby, lek może mieć znacznie gorsze działanie. Oznacza to, że lek jest przydatny i skuteczny w leczeniu Covid-19, ale choroba musi być wykryta jak najwcześniej.

„Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, gdyż Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek antywirusowy przeciw Covid-19, który może być przyjmowany w domu. Pracujemy pełną parą w rządzie i razem z NHS (National Health Service), aby określić plany podawania molnupiraviru pacjentom tak szybko, jak to możliwe” – ogłosił brytyjski Minister Zdrowia Sajid Javid

Ile kosztuje leczenie Molnupiravirem?

Wielka Brytania zdecydowała się na zakup takiej ilości leku, która wystarczy na 480 tys. cykli leczenia. Pierwsze dostawy przewidziane są na listopad. Nie jest znana dokładna kwota, za którą rząd Wielkiej Brytanii zakupił taką ilość leku. Szacuje się jednak, że koszt leczenia jednego pacjenta to około 700 dolarów, czyli około 2.800 zł.

Molnupiravir jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA, Unii Europejskiej i w innych krajach. Tabletka może stać się dobrą alternatywą i pomocą dla tych, którzy ze względów zdrowotnych negatywnie reagują na szczepienia. To pierwszy lek na koronawirusa na świecie, który nie musi być podawany dożylnie, co dla wielu pacjentów może mieć ogromne znaczenie. Dodatkowo możliwość leczenia pacjentów w domu pomoże odciążyć szpitale i służbę zdrowia. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla krajów uboższych – cena leku jest na tyle wysoka, że nie każde państwo będzie w stanie zakupić niezbędną dla pokonania koronawirusa ilość leku.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy