reklama
reklama

"Waldek Kiepski by to zdał". Pierwszy z egzaminów na maturze 2024 uczniowie mają za sobą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

"Waldek Kiepski by to zdał". Pierwszy z egzaminów na maturze 2024 uczniowie mają za sobą - Zdjęcie główne

Do egzaminu przystąpiło przeszło 260 tys. uczniów. | foto Joanna Chrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPunktualnie o godzinie 9 w całej Polsce rozpoczął się we wtorek pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Było trudno?
reklama

Do matury w tym roku podeszło około 260 tysięcy uczniów. We wtorek, 7 maja, punktualnie o godzinie 9 uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego.

Matura 2024. Punktualnie o 9 rozpoczął się pierwszy z egzaminów dojrzałości 

Do egzaminów dojrzałości przystąpili tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Razem z nimi do matury podeszli abiturienci z wcześniejszych roczników.

Matura na poziomie podstawowym jest przeprowadzona w dwóch formułach: 2023 i 2015. Uczniowie zdający egzamin w tej pierwsze formule mają do dyspozycji 240 minut, natomiast pozostali 170 minut. Przypomnijmy, że formuła 2015 jest dostosowana do wymogów egzaminacyjnych, dotyczących uczniów, którzy skończyli gimnazjum, a potem 3-letnie liceum, lub 4-letnie technikum. 

reklama

We wtorek, krótko po godzinie 9.00, Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej powiedział PAP, że nie dotarły do nich informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu.

– Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie – poinformował. 

Zadania z języka polskiego. Co znalazło się na egzaminie? 

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony był na dwa zeszyty. W pierwszym były dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim arkuszu trzeba było napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. 

Egzamin pisemny w starej formule również składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny.

reklama

W arkuszu egzaminacyjnym nowej formuły znalazły się, m.in. takie zadania: 

"Czy postawa podmiotu lirycznego w Trenie X Jana Kochanowskiego jest podobna do postawy Demeter? W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do Trenu X oraz do zacytowanego fragmentu Mitologii Jana Parandowskiego".
"Wyjaśnij, na czym polega koncept w wierszu Niestatek Jana Andrzeja Morsztyna"
"Wykaż, że Dziady cz. III to utwór o charakterze profetycznym"
"Wyjaśnij symbolikę złotego rogu w Weselu Stanisława Wyspiańskiego"
"Czy ocena sytuacji Polski tuż po odzyskaniu niepodległości zawarta w podanym fragmencie utworu "Na probostwie w Wyszkowie" znajduje potwierdzenie w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego? W uzasadnieniu odpowiedzi przywołaj sytuację z Przedwiośnia".
"Na podstawie podanego fragmentu Zdążyć przed Panem Bogiem oraz całego reportażu Hanny Krall wyjaśnij, jaką rolę w powojennym życiu Marka Edelmana odgrywała pamięć o wydarzeniach na Umschlagplatzu. W odpowiedzi uwzględnij sens tytułu reportażu".

reklama

Jeżeli chodzi o wypracowanie, to uczniowie mieli do wyboru dwa tematy: 

  • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. Polecenie: W pracy odwołaj się do:  lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki, wybranych kontekstów.
  •  Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? Polecenie: W pracy odwołaj się do:  lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki, wybranych kontekstów.
 

Lista lektur obowiązkowych w roku szkolnym 2023/2024 (zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi): Poziom podstawowy

Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju,
Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana
Jan Parandowski, Mitologia, cz. I Grecja
Homer, Iliada (fragmenty)
Sofokles, Antygona
Lament świętokrzyski (fragmenty)
Legenda o św. Aleksym (fragmenty)
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty)
Pieśń o Rolandzie (fragmenty) Gall Anonim,
Kronika polska (fragmenty) Dante Alighieri, Boska Komedia (fragmenty)
Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty) Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty) William Szekspir, Makbet Molier, Skąpiec
Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod, Dziady cz. III
Juliusz Słowacki, Kordian
Bolesław Prus, Lalka
Eliza Orzeszkowa, Gloria victis
Henryk Sienkiewicz, Potop
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
Stanisław Wyspiański, Wesele
Stefan Żeromski, Przedwiośnie
Tadeusz Borowski, opowiadania: Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli
Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat
Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem
Albert Camus, Dżuma
George Orwell, Rok 1984
Sławomir Mrożek, Tango
Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie), Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii)
Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych)
Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie)
Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach)
Ponadto z zakresu szkoły podstawowej: Ignacy Krasicki, bajki Adam Mickiewicz, Dziady cz. II, Pan Tadeusz Juliusz Słowacki, Balladyna. 

Zdaniem polonistki Anny Brodnickiej tegoroczne tematy nie były trudne.  

Jeżeli chodzi o samo wypracowanie to uczniowie, jeżeli tylko nawet w małym stopniu śledzą, to co się współcześnie dzieje, mogli się do tego odnieść i to mógł być ich punkt wyjścia – mówi. 

Jak zauważa, lista obowiązkowych lektur była tak szeroka, że na pewno każdy znalazł pozycję, na którą mógł się powołać. – Nawet uczniowie, którzy nie poświęcili zbyt dużo czasu na naukę języka polskiego, powinni sobie poradzić z tymi zadaniami. W pierwszej części wystarczy uważnie przeczytać polecenie i później postępować według niego – zauważa Anna Brodnicka. I dodaje, że jeżeli chcemy porozmawiać o maturze, którą naprawdę możemy nazwać trudną powinniśmy się cofnąć o jakieś piętnaście-dwadzieścia lata. – Wówczas ucznia dyskwalifikowały już trzy błędy ortograficzne. Dziś są one jednym z wielu czynników, które są brane pod uwagę podczas oceniania – przypomina. 

"Niepotrzebnie wczoraj płakałam" - uczniowie oceniają tematy 

Tradycyjnie już po napisanym egzaminie swoją opinię o jego trudności uczniowie wyrazili w sieci. Jak się okazuje, mają oni podobne zdanie, jak polonistka Anna Brodnicka. 

"Boże dziękuję ci za tę maturę. Niepotrzebnie wczoraj płakałam".
"Prostszych pytań już się chyba nie dało dać".
"Było łatwe, ale i tak boję się, że nie zdam".
 "Najłatwiejsza matura w XXI wieku. Waldek Kiepski by to zdał".

Niestety, już wiadomo, że do egzaminu z języka polskiego będzie musiał jeszcze raz podjeść uczeń, który mimo zakazu wniósł do sali telefon komórkowy i po godzinie 10.00 zamieścił w sieci arkusze. Początkowo podawano, że egzamin będzie unieważniony dla całej grupy. 

Zdający wniósł telefon na salę egzaminacyjną, zespół nadzorujący tego nie dopilnował. Zdający sfotografował arkusz razem ze swoim numerem PESEL. Jego egzamin jest już unieważniony. Jego matura już się skończyła. To znaczy może jeszcze zdawać egzaminy z innych przedmiotów, ale w tym roku nie otrzyma już świadectwa. Sprawa jest zamknięta – powiedział Interii Marcin Smolik, szef CKE.

Aby zdać maturę, uczniowie niezależnie od tego, czy zdają egzamin w formule 2023 (nowej), czy według formuły 2015 (starej) muszą uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu ważny jest przy rekrutacji na studia.

Maturzyści o tym, czy i jak zdali egzamin dojrzałości, dowiedzą się 9 lipca. Sesja poprawkowa, dla osób, którym powinęła się noga na jednym egzaminie, odbędzie się w sierpniu: 20 sierpnia będą  egzaminy pisemne, 21 sierpnia ustne. Wyniki maturzyści poznają 10 września. 

Abiturienci, którzy nie zdają więcej niż jednego egzaminu, do matury mogą podchodzić dopiero za rok.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama