reklama
reklama

Ile czytają Polacy? Niestety – nadal zawstydzająco mało. Cała nadzieja w nastolatkach [RAPORT]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światBiblioteka Narodowa opublikowała coroczny raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce. Wynika z niego, że w 2022 r. co trzeci Polak sięgnął po co najmniej jedną książkę. Zaledwie siedem procent przeczytało siedem lub więcej książek. Wyniki pozostają na podobnym poziomie od 2015 r. Z jednym wyjątkiem – wzrósł odsetek czytających nastolatków.
reklama

Aż 72 proc. osób w przedziale wiekowym 12–15 lat przeczytało w 2022 roku co najmniej jedną książkę – wynika z badania przeprowadzonego wśród blisko dwóch tysięcy osób przez Bibliotekę Narodową.

„Ta dzisiejsza młodzież” czyta więcej

To dość wyraźny wzrost (rok wcześniej ten odsetek wynosił 60 proc.) i powrót do wyników z czasów pandemii, w której generalnie książki cieszyły się większym zainteresowaniem. Zwiększyła się – z 13 do 18 proc. – również grupa młodych ludzi, którzy przeczytali siedem lub więcej lektur. Z kolei od trzech do sześciu pozycji pochłonęło 23 proc. nastolatków.

– Wspaniałe jest to, że przynajmniej nie można narzekać na „tę dzisiejszą młodzież” – skomentował na Instagramie Maciej Makselon, redaktor i polonista, którego wystąpienie o feminatywach podczas konferencji TEDx podbiło internet. – „Ta dzisiejsza młodzież” zawsze czytała więcej niż starsze grupy.

reklama

Rzeczywiście, raport Biblioteki Narodowej wskazuje, że stan czytelnictwa wśród starszych Polek i Polaków nadal pozostaje na niskim poziomie. Sięgnięcie po jedną książkę w ciągu roku zadeklarowało 34 proc. badanych, a po siedem lub więcej – zaledwie siedem procent. Mniej więcej w co trzecim polskim domu nie ma ani jednej książki. Jak wskazują autorzy raportu, taki stan rzeczy utrzymuje się na podobnym poziomie od 2015 r. (z wyłączeniem pandemicznego roku 2020).

Im więcej w portfelu, tym chętniej czytamy

– Wyszliśmy z pandemii poranieni, przestraszeni o siebie, bliskich, pracę – komentował w Polskim Radiu dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Do tego doszło zaburzenie poczucia bezpieczeństwa w związku z wojną w Ukrainie. A poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe do czytania. Nasz raport pokazuje, że najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem – rodzinnym, finansowym, zawodowym, czasowym.

reklama

Badanych zapytano bowiem o poczucie bezpieczeństwa materialnego. W grupie, która odpowiedziała, że „starcza mi na wszystko i jeszcze oszczędzam na przyszłość”, czytanie książek zadeklarowało 56 proc. Wśród tych, którym „starcza na wszystko bez wyrzeczeń, ale nie oszczędzają”, po lekturę sięgało 44 proc., ale już przy odpowiedzi „pieniędzy mam niewiele, ledwo starczy na jedzenie” czytelnictwo było na poziomie 5 proc.

Z raportu wynika, że książki czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone (58 proc. absolwentów szkół wyższych, 14 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym), zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 42 i 26 proc).

Najchętniej sięgamy po książki posiadane na własność – kupione (36 proc.), otrzymane w prezencie (32 proc.) czy z prywatnej biblioteki (20 proc.). Lektury mają też znaczenie w relacjach społecznych, gdyż całkiem sporo osób (37 proc.) czyta to, co pożyczy od rodziny lub znajomych.

reklama

Po jakie książki sięgamy najchętniej?

W 2022 roku wśród najpoczytniejszych gatunków książek dominowały: beletrystyka, literatura kryminalna i obyczajowo-romansowa. Wzrosło zainteresowanie tytułami kryminalnymi i sensacyjnymi, a zmalało fantastyką i fantasy.

Najpopularniejszy polski autor od dłuższego czasu pozostaje ten sam – to Remigiusz Mróz, który w żartobliwy sposób odniósł się do raportu na Facebooku:

– Kiedy sześć lat temu debiutowałem na podium, przede mną mościli się Stephen King i mój serdeczny kolega po piórze, z którym od czasu do czasu chodzimy na wino, Henryk Sienkiewicz. W kolejnym roku King uprzejmie zrobił mi miejsce, Henryk trwał jednak uparcie na swojej pozycji. Od czterech lat zaś moje nazwisko ląduje na pierwszym miejscu. Wciąż nie wiem, jak to możliwe – szczególnie wziąwszy pod uwagę liczbę nowych powieści, które Henryk corocznie wydaje. Kiedy on znajduje czas na inne rzeczy? Czy on w ogóle śpi? Mniejsza z tym. Jeszcze raz wielkie dzięki, bo to Wy tworzycie ten najważniejszy czytelniczy ranking w Polsce – napisał żartobliwie Remigiusz Mróz.

Mróz rzeczywiście wciąż ma konkurencję w postaci Henryka Sienkiewicza, który w badaniu został wskazany jako drugi najczęściej czytany autor. Podium zamknęła autorka Harrego Pottera J.K. Rowling. A na kolejnych miejsca znaleźli się: Adam Mickiewicz, Nicholas Sparks, Harlan Coben, Jo Nesbø, Stephen King, Aleksander Kamiński, Katarzyna Bonda.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama