reklama
reklama

Przedsiębiorcy nie polubią Polskiego Ładu. Wszystkie faktury na rządowy serwer

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Canva

Przedsiębiorcy nie polubią Polskiego Ładu. Wszystkie faktury na rządowy serwer - Zdjęcie główne

Jak przedsiębiorcy zareagują na nowe przepisy w ramach Polskiego Ładu? | foto fot. Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światWiele wskazuje na to, że przedsiębiorcy nie będą zadowoleni z nowych obowiązków, nałożonych na nich przez obóz rządzący. W świetle planowanych ustaleń w ramach Polskiego Ładu prowadzący działalność będą musieli na bieżąco dostarczać wszystkie faktury na rządowe serwery. To jednak nie wszystko.
reklama

Polski Ład bierze przedsiębiorców pod lupę 

Jak dowiadujemy się dzięki Business Insider, najprawdopodobniej przedsiębiorcy będą kolejną grupą niezadowoloną ze zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Nowe prawo ma nałożyć na nich obowiązek comiesięcznego rozliczania się z przychodów i kosztów. Na rządowy serwer automatycznie mają być przesyłane wszystkie faktury.

Z jakimi skutkami i konsekwencjami wiąże się ustanowienie nowych przepisów? Nowe prawo uderzy w najmniejsze filmy, ponieważ zwiększy to koszty rozliczania podatków. Z drugiej strony specjaliści podkreślają, że rozwiązanie ograniczy koszt fiskusa i zmniejszy liczbę kontroli. 

Jednolity Plik Kontrolny i faktury na rządowy serwer

Pomysł obowiązku przesyłania urzędowi skarbowemu elektronicznego zestawienia przychodów, rozchodów oraz ewidencji środków trwałych zostanie ustandaryzowany w tzw. Jednolitym Pliku Kontrolnym. Obecnie zdarza się, że przedsiębiorcy przesyłają urzędowi takie zestawienie, jednak procedura odbywa się wyłącznie na żądanie organów podatkowych. 

reklama

To jednak nie wszystko. W świetle nowego prawa każdy przedsiębiorca będzie mieć obowiązek wysyłania wszystkich faktur na serwer Ministerstwa Finansów. Faktury będą wystawiane w formie elektronicznej w ustandaryzowanym pliku i przy pomocy rządowej platformy przesyłane do Krajowego Systemu e-Faktur. 

W założeniu omawiane zmiany mają zwiększyć możliwości kontroli, a co za tym idzie usprawnić system podatkowy. Jednym z przypadków jest sytuacja, gdy osoba funkcjonuje jako firma, a w rzeczywistości pracuje identycznie jak pracownik na etacie.  

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 2023 roku. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama