Reklama

Reklama

Uwaga! Są nowe limity dorabiania do wcześniejszej emerytury. ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Uwaga! Są nowe limity dorabiania do wcześniejszej emerytury. ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia - Zdjęcie główne

Uwaga! Są nowe limity dorabiania do wcześniejszej emerytury. ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia | foto poglądowe/pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od 1 grudnia zmieniły się limity zarobków dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz dla rencistów. Ten, kto przekroczy tę sumę, musi się liczyć z utratą części lub nawet całości świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Ile wynoszą nowe limity dorabiania do świadczeń?

Jak informuje ZUS, limity zostały zwiększone, dzięki czemu seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. Mogą zyskać nawet ponad 100 zł więcej niż dotychczas

- Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Od 1 grudnia  jest to kwota 3960,20 zł brutto – dodaje rzeczniczka.  

W poprzednim kwartale kwota wynosiła 3853,20 zł.

Tej wartości lepiej nie przekraczać

Warto wspomnieć, że świadczenie może zostać zawieszone jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 7354,50 zł brutto. Te wysokości limitów obowiązują przez trzy miesiące - od grudnia br. do końca lutego 2022 r.

Jeżeli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba. 

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona w grudniu po przekroczeniu 3960,20zł  brutto przychodu. Od stycznia 2022 r. zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej. Będą stosowane te same reguły co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu osób pobierających rentę socjalną  będzie to oznaczało możliwość otrzymywania  zmniejszonej wysokości świadczenia.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści.  Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto).  Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. 

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej  emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.  

Info: ZUS

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE