W tym roku Wigilia przypada w niedzielę, Boże Narodzenie w poniedziałek, a drugi dzień świąt we wtorek. Teoretycznie do pracy wrócimy w środę, jednak osoby, które wezmą trzy dni urlopu, będą mogły cieszyć z dziesięciu dni wypoczynku (licząc weekend oraz Nowy Rok). Ci, którzy mają więcej zaległego urlopu, będą mogli zrobić sobie jeszcze dłuższe wakacje.
Urlop za 2023 rok. Warto wiedzieć, do kiedy trzeba go wykorzystać
W grudniu warto zainteresować się tym, ile w ogóle zostało nam wolnych dni. Przypomnijmy, że urlop należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar zależy od dotychczasowego stażu pracy, co ważne wliczamy tu także okres edukacji.Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat.
- 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.
Według prawa obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czyli teoretycznie w 2024 rok powinniśmy wejść z czystym kontem. Jednak obowiązujące przepisy przewidują, że niewykorzystany urlop może być udzielony do końca września następnego roku kalendarzowego, czyli w tym przypadku do 30 września 2024 roku.
Prawa i obowiązki pracownika. Nasz szef w tych wypadkach odmówi nam wolnego
Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop może być podzielony na części tylko na wniosek pracownika, z tym że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych
– informuje PIP.
A co, jeżeli okaże się, że zostało nam np. 15 dni tegorocznego urlopu i chcielibyśmy go wziąć przed świętami? Czy nasz szef może nam odmówić? Według prawa może, jeżeli nasza nieobecność spowoduje np. przestój w firmie. Musimy wiedzieć, że również my-pracownicy jesteśmy zobowiązani do podporządkowania się organizacji pracy w naszej firmie i musimy dbać o jego dobro. Dlatego, jeżeli pracujemy w sklepie i nasza nieobecność spowodowałaby, że nie miałby kto obsługiwać klientów – powiedzmy, w godzinach popołudniowych – to nie możemy domagać się wolnego. Tak samo sytuacja wygląda w innych branżach.
Warto również wiedzieć, że w trakcie zatrudnienia nie można zmienić zaległego urlopu na ekwiwalent pieniężny. Z tej opcji możemy skorzystać tylko, gdy nasza umowa o pracę wygasa, a nasz pracodawca – lub my – nie zamierzamy go przedłużać.
Czy to oznacza, że nasz urlop może w końcu przepaść? W końcu tak, ale uwaga: – Roszczenie pracownika o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego przedawnia się dopiero z upływem 3 lat – podkreśla inspekcja pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.