reklama

Szyjemy pokrowiec na meble ogrodowe - co nam będzie potrzebne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szyjemy pokrowiec na meble ogrodowe - co nam będzie potrzebne? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPokrowce na meble ogrodowe nie tylko ubarwiają wystrój naszego tarasu czy ogródka, ale także wydłużają meblom życie, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli mamy meble, które są sprzedawane bez pokrycia, możemy podjąć się uszycia pokrowców samemu. Przy odpowiednim przygotowaniu teoretycznym zadanie to nie powinno przerosnąć nawet osób stawiających dopiero swoje pierwsze kroki w dziedzinie szycia. Dowiedz się, jakie tkaniny na meble ogrodowe najlepiej spełnią swoje zadanie i co będzie nam potrzebne do uszycia pokrowców na meble ogrodowe!

Artykuł został stworzony we współpracy z hurtownią tkanin Vermont z Łodzi, która ma w swojej ofercie wysokiej jakości tkaniny wodoodporne – idealne na meble ogrodowe. Zobacz ofertę tkanin na stronie: https://vermont.com.pl/pl/ .

 

Wybór materiału

Kiedy wybieramy materiał na pokrowce do mebli ogrodowych, oprócz jego walorów estetycznych musimy wziąć pod uwagę różne cechy tkaniny, przede wszystkim jej wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Choć do szycia odzieży nie nadają się zupełnie, warto wziąć tutaj pod uwagę tkaniny z tworzyw sztucznych oraz naturalne powlekane PVC. Włókna poliestrowe nie przepuszczają powietrza ani wody, a tkaniny z nich wytwarzane mogą występować w szerokiej gamie kolorystycznej, różnych grubościach i splotach. Nie płowieją pod wpływem światła słonecznego, nawet w wysokim natężeniu. Często wykorzystuje się je do szycia namiotów, plandek, parasoli czy innych przedmiotów, które powinny być wytrzymałe i wodoodporne. Dostępne są również tkaniny powlekane, które są, zazwyczaj jednostronnie, pokryte cienką warstwą elastycznego tworzywa, PVC. Dzięki temu są nieprzemakalne i odporne na uszkodzenia mechaniczne w większym stopniu niż tkaniny niewzmocnione. Możemy również rozejrzeć się za tkaninami z tworzyw alternatywnych, na przykład wykonanych z liści ananasa czy odpadów z jabłek.

 

Szycie z tkanin specjalistycznych w domu

Niezależnie od tego, czy wybierzemy do uszycia pokrowców tkaninę tapicerską, tkaninę poliestrową czy powlekaną PVC, należy zapoznać się z zasadami szycia z takich materiałów. Zazwyczaj są one grube i niestrzępiące się, co powinno nam ułatwić szycie. Domowe maszyny do szycia również nie będą sprawiać nam problemów, pod warunkiem doboru odpowiedniej igły. Ogólna zasada mówi, aby do grubszych tkanin używać grubszej igły, jednak w przypadku tkanin powlekanych PVC oraz niektórych materiałów poliestrowych należy użyć cienkiej, najlepiej nowej igły, i pamiętać o tym, że igła zostawić dziurki w takich tkaninach dziurki. Dlatego fastryga ani liczne poprawki nie wchodzą tutaj w grę. Zamiast fastrygi możemy użyć specjalnego kleju do fastrygowania skór i innych materiałów o specjalnych wymaganiach.

 

Projekt i przygotowanie wykroju

Szycie pokrowców należy jednak zacząć od dokładnego przemyślenia projektu. Wybieramy nie tylko rodzaj tkaniny, ale również kolor i wzór który będzie pasował do stylistyki naszego domu i ogrodu. Możemy naturalnie uszyć kilka pokrowców na zmianę, które będą przeznaczone na przykład na różne pory roku. Należy zastanowić się również, które części mebli mają zakrywać pokrowce i jakiej być długości. Kiedy przejdziemy do wykonywania wykroju, najpierw spiszmy dokładnie zebrane wymiary mebli. Następnie, używając dużych arkuszy papieru lub specjalnego, cienkiego papieru do kopiowania, który dostaniemy w dobrze wyposażonych sklepach papierniczych, wykonajmy próbny wykrój. Przyłóżmy go do odpowiednich części mebli i spróbujmy wyobrazić sobie efekt końcowy. Jeśli wykrój próbny spełni nasze oczekiwania, przenieśmy go na materiał, pamiętając o zostawieniu zapasów. Teraz wystarczy przejść do szycia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE