Więcej o poście przerywanym można przeczytać tutaj: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/post-przerywany-czym-jest-jak-stosowac-diete-wady-i-zalety-efekty-postu-przerywanego,1605006612.html
Rodzaje postu przerywanego
Najczęściej wybieraną i stosowaną przez większość osób jest dieta w wersji 16:8. Wiąże się to, że przez 16 godzin powinniśmy powstrzymać się od spożywania jedzenia – dopiero po upłynięciu tego czasu można zjeść pierwszy posiłek. Kolejne 8 godzin stanowi "okno", czyli jest to okres, w którym należy spożywać posiłki. Należy pamiętać, że post przerywany nie jest głodówką. Jest jedynie sposobem żywienia, zawierającym posiłki i produkty, które są skumulowane przez pewien okres w ciągu dnia.
Kolejnym rodzajem wybieranego postu jest ten w wersji 20:4, polega na stosowaniu 2 całych dni postu w ciągu jednego tygodnia i 5 "normalnych" dni, a także naprzemienne dni jedzenia oraz postu.
Najprostszą wersją postu w stosowaniu jest metoda 16:8. Nie wywołuje ona tak znacznego wzrostu ciał ketonowych w organizmie, a bardzo pomaga w obniżeniu stężenia glukozy we krwi na czczo, redukcji masy ciała oraz w kontroli insulinooporności. Niestety jest bardzo mało przeprowadzonych badań, które ukazywałyby wiarygodne korzyści, ze stosowania postów przerywanych, w których okres trwania postu przekracza 20 godzin.
Jak stosować post przerywany?
Ważne: zanim podejmiesz decyzję o stosowaniu postu przerywanego to koniecznie skonsultuj swój pomysł z odpowiednim lekarzem lub dietetykiem. W trakcie postu przerywanego w wersji okna żywieniowego 8/16 można jeść wszystkie produkty spożywcze, na jakie mamy ochotę. Nie ma wyznaczonych produktów zalecanych do spożycia tak jak np. jest to w przypadku diety o niskim indeksie glikemicznym. Dobrze byłoby jednak ograniczyć spożycie słodyczy i niezdrowych fast-foodów. Podczas trwania postu przerywanego nie można przyjmować suplementów diety, jeść, pić słodzonych napojów czy soków. Można natomiast spokojnie pić kawę (bez mleka i cukru), gorzką herbatę oraz wodę. Niestety jak każda dieta, post przerywany ma zalety i wady. Korzyści, jakie za sobą niesie to zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę i glukozę, spadek stężenia "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów, zmniejszenie ryzyka chorób związanych z otyłością i neurodegeneracyjnych, jaki i wspomaganie odchudzania. Dieta ta, której głównym założeniem jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, generując tym samym deficyt energetyczny, co prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej.
Dieta nie wyklucza żadnych grup produktów spożywczych, więc jest tym samym bardzo różnorodna. Wśród wad wymieniamy:
· chęć spożywania szybkich oraz wysoko przetworzonych produktów
· brak koncentracji na jakości posiłków, tylko skupienie się na godzinach ich przyjmowania
· uczucie ciągłego głodu
· problemy z zaśnięciem w nocy (z powodu uczucia głodu)
· problemy trawienne (w wyniku spożywania dużych ilości pożywienia w krótkim czasie)
· trudność z dostosowaniem godzin posiłków „okna żywieniowego” do trybu codziennego dnia
Czy post przerywany jest dobry?
Może się wydawać, że post przerywany jest świetnym rozwiązaniem, duża ilość osób nie przykłada większej uwagi do składu i jakości posiłków, które spożywa podczas tych 8 godzin.
Większości ludzi zakłada, że skoro jedzą tylko przez daną ilość czasu, godzin to mogą jeść absolutnie wszystko. Mimo dużej ilości korzyści, które wykazuje okres postu, nie powinniśmy zapominać o poprawnym składzie posiłków – odpowiednia ilość tłuszczów, węglowodanów, białek, witamin oraz składników mineralnych. Gdy w okresie tych 8 godzin, wygenerujemy organizmowi nadwyżkę kaloryczną, to post nie będzie za sobą niósł redukcji masy ciała – wystarczy jedzenie typu fast food. Już dwa takie posiłki wysokoenergetyczne wystarczą by dostarczyć organizmowi zapotrzebowanie kaloryczne na cały dzień. Przed rozpoczęciem postu warto udać się do dietetyka, który stworzy dla nas dietę dostosowaną do indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze.