- Dbałość o zdrowie roślin ma szczególne znaczenie choćby z tego względu, że rośliny stanowią 80% żywności, którą jemy oraz produkują 98% tlenu, którym oddychamy. Zmiany klimatyczne i działalność człowieka wpływają również na zdrowie roślin, zmieniając ekosystemy i ograniczając różnorodność biologiczną, jednocześnie tworząc nowe nisze dla rozwoju szkodników. Międzynarodowe podróże i handel powodują, że szkodniki i choroby pojawiają się w miejscach, w których wcześniej nie występowały. Zapewnienie zdrowia roślinom jest niezbędne dla życia na ziemi i każdy z nas ma do odegrania pewną rolę - informuje Urząd Miejski w Łęczycy.
W naszym mieście można w ciemno wskazać dwa obszary, które są Zielonymi Płucami Łęczycy – Park Miejski oraz Zalew. Znajdują się tam rzadkie gatunki roślin, które stanowią dużą wartość ekologiczną tych miejsc.
Obecnie w parku znajdują się rośliny z Polskiej Czerwonej Księgi stanowiącej rejestr gatunków roślin zagrożonych i są to: Wilczomiecz pstry, Goździk siny i Pragnia syberyjska. Bogactwo roślinności i drzewostanu uzupełniają: pomnik przyrody – dąb szypułkowy, wierzba biała, jesion pensylwański, jesion wynosły oraz topola czarna.
Nad zalewami z kolei uświadczyć możemy m.in. niezapominajki błotnej, tojeści pospolitej, sadźca konopiastego, wiązówkę błotną, miętę nawodną, krwawnicę pospolitą, kmieć błotną, tulejnika kamczackiego, olchy oraz wierzby. Już w najbliższy piątek dołączy do nich kilkadziesiąt dębów i brzóz.
Info: UM Łęczyca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.