Reklama

Reklama

Szykuje się duża inwestycja w łęczyckim szpitalu. "To krok milowy w naszym powiecie"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Szykuje się duża inwestycja w łęczyckim szpitalu. "To krok milowy w naszym powiecie" - Zdjęcie główne

Szykuje się duża inwestycja w łęczyckim szpitalu. "To krok milowy w naszym powiecie" | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Szykują się duże zmiany w systemie energetycznym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy. W łęczyckim szpitalu zostanie zastosowane rozwiązanie, które w sposób inteligentny i hybrydowy dostarczać będzie potrzebną energię w postaci zielonej energii, gazu oraz prądu z sieci elektrycznej.

Reklama

- Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy wraz z modernizacją źródła ciepła będzie krokiem milowym w energetyce obiektów użyteczności publicznej w powiecie łęczyckim - podkreśla Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. - Do przetargu na realizację zgłosiło się konsorcjum firm z północnej części województwa łódzkiego. Inwestycja polegać będzie na wymianie starej kotłowni na elektrociepłownię. Trzeba podkreślić, że będzie to czyste źródło odnawialnej energii, które w niewielkim stopniu będzie wpływać na środowisko. Ogniwa słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji, są tanie w eksploatacji, wyróżnia je także wszechstronność zastosowań i długotrwałe użytkowanie instalacji. Oprócz dostarczanej energii elektrycznej elektrownia dostarczać będzie także ciepło do szpitala.

Elektrownie oparte na jednym odnawialnym źródle energii są uzależnione od nieprzewidywalnych czynników klimatycznych, które powodują okresowość produkcji energii i jej znaczną zmienność. W łęczyckim szpitalu rozwiązanie hybrydowe polegać będzie na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła. Wykorzystywane będą nośniki energii odnawialnej z możliwością wykorzystania paliw pomocniczych.

Pierwszy etap inwestycji w łęczyckim ZOZ zakłada wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej kotłowni gazowej. Po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę oraz na jej podstawie wykonane zostaną roboty budowlane związane z tą kotłownią. Jednocześnie muszą zostać uzyskane decyzje z Urzędu Dozoru Technicznego oraz dokonane zgłoszenia pozwolenia na użytkowanie.

Kolejny etap to realizacja polegająca na wykonaniu instalacji fotowoltaicznej i układu kogeneracji. Po akceptacji Zarządu Powiatu Łęczyckiego i uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę, na jej podstawie wykonane zostaną roboty budowlane związane z kotłownią. Wiąże się to również z uzyskaniem decyzji z Urzędu Dozoru Technicznego oraz dokonania zgłoszenia pozwolenia na użytkowanie.

Cała inwestycja wyniesie ponad 6 milionów złotych, a realizacja zadania planowana jest do kwietnia 2024 roku. Zadanie jest dofinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz budżetu powiatu łęczyckiego.

Info: Starostwo Powiatowe w Łęczycy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy