Reklama

Burmistrz Krzysztof Lipiński przedstawia plany na 2016 rok

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz Krzysztof Lipiński przedstawia plany na 2016 rok - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Za pośrednictem strony internetowej Urzędu Miasta, burmistrz Krzysztof Lipiński skierował do mieszkańców otwarty list, w którym opisuje plany działania w Nowym Roku. Zapraszamy do lektury:Szanowni Państwo!Znamy już kształt uchwalonego przez Radę Miejską na rok 2016 budżetu miasta. Ten dokument warunkuje większość podejmowanych przez samorząd miejski wyzwań i realizowanych działań. Ostateczny plan przyjęty na ten rok to wypadkowa pomiędzy tym czego potrzebują Łęczycanie i nasze miasto, a tym na co pozwalają środki w uchwalonym przez Radę Miejską budżecie. To też kompromis pomiędzy tym co zaproponowałem w projekcie budżetu na 2016 rok, a tym co zdecydowali się po swoich poprawkach uchwalić radni miejscy.Przede wszystkim będą kontynuowane działania mogące w przyszłości zaowocować nowymi miejscami pracy w naszym mieście. Rozszerzymy w tym roku łęczycką podstrefę Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 6 ha terenów inwestycyjnych nadających się pod zakłady przemysłowe. Zaproponujemy Radzie Miejskiej do uchwalenia Program Pomocy Regionalnej, polegający na zwolnieniach z podatku przedsiębiorców rozwijających produkcję lub zatrudniających nowych pracowników. Będziemy wspierać finansowo nowo powstające łęczyckie firmy rodzinne i mikroprzedsiębiorstwa. Jak widać cały czas tworzymy pozytywny klimat do inwestowania i instrumenty realnego wsparcia dla przedsiębiorców działających w Łęczycy. 

Od początku kadencji całości podejmowanych przez nas działań przyświeca idea dialogu z mieszkańcami i odpowiadania na ich realne potrzeby. Zamierzamy większość kluczowych decyzji konsultować jak najszerzej, tak by opierać się nie tylko na własnej opinii, ale również wzbogacać ten pogląd stanowiskiem Łęczycan. Będziemy wprowadzać budżet obywatelski. Pozyskiwać środki dla Lokalnej Grupy Działania, która z kolei będzie nie tylko działać na rzecz naszego miasta i mieszkańców gmin będących partnerem projektu, ale również wspierać realizację dobrych pomysłów Łęczycan i osób działających na ich rzecz. Po raz pierwszy stworzona zostanie możliwość wsparcia finansowego inicjatyw zgłaszanych przez niezinstytucjonalizowane podmioty. Czekamy na pomysły pojedynczych łęczycan, nieformalnych grup oraz oczywiście działających na terenie naszego miasta podmiotów szeroko rozumianego trzeciego sektora.

Chcę kontynuować proces modernizacji dróg i infrastruktury miejskiej. Remonty w 2016 roku będą przeprowadzane w oparciu o głosy wszystkich środowisk politycznych wchodzących w skład Rady Miejskiej. Modernizacje dróg i chodników odbywać się będą na podstawie ustalonego przez radnych miejskich harmonogramu i wykazu ulic, uwzględniających zarówno najpilniejsze potrzeby jak i głosy mieszkańców. Mieliśmy zamiar w tym roku kontynuować prace przy wytyczaniu obwodnicy Łęczycy i przygotowywaniu jej koncepcji. To był moim zdaniem jedyny realny sposób na wyprowadzenie ruchu z naszego miasta. Niestety - radni miejscy zdecydowali, że zamiast tego zadania będziemy przygotowywać koncepcję przebudowy ulicy Górniczej. To oczywiście ulica, której stan jest opłakany i która wymaga gruntownej przebudowy. Nie powinno jednak odbywać się to przy jednoczesnej rezygnacji z budowy koncepcji obwodnicy miasta. Ta decyzja rady miejskiej przekreśla wielomiesięczne starania samorządowców z całego powiatu łęczyckiego o obwodnicę i wyprowadzenie ciężkiego transportu z Łęczycy. To jedna z najgorszych decyzji jaka mogła być podjęta, ale jako władza wykonawcza zmuszony jestem ją uszanować.

Zamierzamy niwelować bariery architektoniczne utrudniające niepełnosprawnym dotarcie do wielu miejsc w naszym mieście. Wciąż trzeba jeszcze dostosować budynki miejskie do potrzeb tych osób. W tym roku przebudujemy wejście do Urzędu Miejskiego przy ul. Konopnickiej i być może zainstalujemy wewnątrz budynku dodatkowo specjalną windę.

Bardzo istotnym elementem realizacji zadań na terenie miasta będą pozyskane z zewnątrz środki. Głównie z unii Europejskiej ale i z innych, krajowych funduszy. Pozyskiwanie środków to jeden z priorytetów. Będziemy starali się pozyskać wsparcie dla każdego planowanego przez miasto zadania. Będziemy także szukali możliwości zwrotu kosztów poniesionych przy już przeprowadzonych inwestycjach – np. drogowych na ternie miasta. Największe czekające nas zadanie inwestycyjne w perspektywie najbliższych lat to Rewitalizacja Zalewów Miejskich. Ten rok to czas na zdobycie środków na konkretny, szczegółowy projekt ich zagospodarowania. Będziemy starali się pozyskać środki na kolejny etap przebudowy ulicy Poznańskiej. Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie, o które aplikujemy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, to całe zadanie zrealizujemy jeszcze w tym roku. Będziemy pozyskiwać środki na budowę Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 3, której budowę rozpoczniemy w tym roku oraz na kontynuację budowy środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Słowackiego. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce. Całkowicie samowystarczalny energetycznie budynek pasywny. Dodatkowo niezwykle komfortowy dla osób, które tam będą poddawane terapii.

Zamierzam pozyskać środki na termomodernizację kolejnych komunalnych budynków. W planach mamy modernizację budynków przy ul: Poznańska 31; Kopalniana 8,10,12; Belwederska 38; Sienkiewicza 29; Kaliska 32; Kaliska 63b; Ozorkowskie Przedmieście 61. To nie tylko znaczna poprawa estetyki przestrzeni miejskiej, ale również wzrost komfortu życia zamieszkujących je rodzin.

Szukamy specjalnie dedykowanych konkursów by zaprojektować a następnie wdrożyć System Identyfikacji Miejskiej spójnie opisujący nasze miasto poprzez oznakowanie budynków użyteczności publicznej, ulic, elementów produktu turystycznego, szlaków komunikacyjnych itd.

Będziemy poszukiwać środków zewnętrznych na ratowanie Ratusza przy pl. Kościuszki. Nasz flagowy zabytek jest w opłakanym stanie po niechlujnie przeprowadzanym kilka lat temu remoncie. Ponieważ radni miejscy zdjęli z budżetu środki na badanie jego stanu, ocenę degradacji piwnic oraz realną diagnozę zagrożeń zmuszeni będziemy pilnie zwracać się o pozabudżetowe środki również i na ten cel.

Zamierzamy, pomimo skromnych i dodatkowo ograniczonych przez radnych miejskich środków, budować i promować nasz produkt turystyczny. Chcemy chwalić się naszym dziedzictwem – Zamkiem Królewskim i piękną starówką. Po rewitalizacji do naszych atrakcji dołączą tereny Zalewów Miejskich i mam nadzieję, że z czasem uruchomiona kolejka wąskotorowa.

Chcę by pomimo skromnych środków budżetowych, będących efektem wielu lat spowolnienia w rozwoju Łęczycy, udało nam się sukcesywnie zmieniać oblicze miasta, ściągać nowych inwestorów, turystów, tak by Łęczycanie mogli być dumni ze swojego miasta.

Krzysztof Lipiński
Burmistrz Miasta Łęczyca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE