Reklama

Reklama

Dzień Nowalijki w Piątku [GALERIA]

Opublikowano: wt, 9 cze 2015 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W niedzielę 7 czerwca w Piątku odbył się festyn z okazji  11. Dnia Nowalijki. Pomimo skromnego budżetu, tegoroczna odsłona święta nowalijek dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów i wsparciu sponsorów  należała do udanych.  Po uroczystym otwarciu festynu dokonanym przez p. Krzysztofa Lisieckiego - Wójta Gminy Piątek i p. Urszulę Kacperską - Przewodniczącą Rady Gminy, w obecności Starosty Łęczyckiego, Parlamentarzystów oraz zaproszonych gości ogłoszono konkursy - na największą kapustę, największego kalafiora i konkurs kulinarny.Blok programów rozrywkowych rozpoczęli  artyści cyrkowi z programem skierowanym do najmłodszych. Po obejrzeniu programu dzieci z ochotą włączyły się do wspólnej zabawy prowadzonej przez klauna na szczudłach i żonglera. Nie brakowało także chętnych do przyozdobienia buzi kolorowymi malunkami i maskami bohaterów ulubionych kreskówek.Tradycyjnie na nowalijkowej scenie występują uczniowie miejscowych szkół - w tym roku byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w Piątku, którzy podczas swojego występu zachęcali do jedzenia warzyw i owoców. W tym samym czasie do usytuowanego obok sceny namiotu Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach napływały wspaniałe okazy kapust i kalafiorów.Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji.  Swoje wyroby prezentowali m.in. twórcy ludowi z regionu łowickiego, Kutna, Piątku i Łodzi. Wielu emocji dostarczyła loteria fantowa przygotowana przez Fundację Zielony Piątek. Zachętą do udziału w losowaniu była gwarancja wygranej każdego losu.  Podczas tegorocznego Dnia Nowalijki bogato zaprezentowały się Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Na stoiskach: Stowarzyszenia "Razem dla Balkowa" , Fundacji "Zielony Piątek", KGW Z Jankowa, Stowarzyszenia Kobiet Geometrycznego Środka Polski z Piątku, Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie oraz Stowarzyszenia Janowice - Goślub można było spróbować wielu specjałów regionalnej kuchni. Smakowitym przebojem okazała się potrawa z młodej kapusty serwowana przez Stowarzyszenie Janowice - Goślub. Prawie każdy uczestnik festynu mógł przekonać się o tym, że najsmaczniejsza kapusta uprawiana jest w gminie Piątek.

Reklama

Ogromną popularnością cieszyły się również stoiska: firmy Prymat z kolorowym kołem fortuny, w którym można było wylosować zestawy aromatycznych przypraw oraz strefa relaksu ITV Media, gdzie można było zrobić sobie darmowe zdjęcia w fotobudce, pograć na konsoli i wziąć udział w konkursie dla abonentów.   Na brak powodzenia nie narzekali także pracownicy obsługujący karuzele z wesołego miasteczka oraz nadmuchiwane zjeżdżalnie i trampoliny.   W czasie gdy dzieci bawiły się w wesołym miasteczku mamy i babcie mogły skorzystać z badania mammograficznego. W tym celu na festyn przyjechał, w ramach Programu Profilaktyki  Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, mammobus. Dzięki  uprzejmości członków Klubu Wataha, podczas festynu można było również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sporcie psich zaprzęgów. 

W czasie gdy na scenie koncertowała orkiestra OSP Piątek w położnym po sąsiedzku z miejscem festynu parku im. Tadeusza Kościuszki odbył się I Bieg Nowalijkowy. Amatorzy biegów rywalizowali  w trzech kategoriach wiekowych na dystansach wiodących parkowymi alejkami i bieżnią  pobliskiego stadionu.

Tradycyjnie najwięcej emocji towarzyszyło ogłaszanym wynikom nowalijkowych konkursów. W konkursie kulinarnym  zwyciężyło Stowarzyszenie „Razem dla Balkowa”. Jury wysoko oceniło także potrawy zgłoszone przez pozostałych uczestników tego konkursu przyznając ex aequo pięć drugich miejsc dla: Stowarzyszenia Janowice-Goślub, Fundacji „Zielony Piątek”, Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie, Stowarzyszenia Kobiet Geometrycznego Środka Polski i KGW Janków. Nagrody dla zwycięzców konkursu kulinarnego ufundowała firma  Prymat.

W konkursie na największą kapustę zwyciężył p. Mirosław Jaworski z Łęki, który wyhodował kapustę o wadze 9,65 kg. Drugie miejsce z główką kapusty o wadze 8,80 kg zajął p. Tomasz Gładysz z Łubnicy, a trzecie – p. Jakub Kmieciak z Pokrzywnicy (kapusta o wadze 8,70 kg.).

W konkursie na największego kalafiora największy okaz tego smacznego warzywa  zgłosił p. Patryk Tracz z Balkowa (obwód kwiatu kalafiora – 77 cm). Kalafior o obwodzie o zaledwie 1 cm mniejszym od zwycięzcy przyniósł drugie miejsce p. Zofii Kominiak z Piątku.  Natomiast trzecie miejsce z kalafiorem o obwodzie 74 cm zajął p. Krzysztof Świątczak ze Śladkowa Rozlazłego. Fundatorami nagród w konkursie na największą kapustę i największego kalafiora byli: Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej, Starosta Powiatu Łęczyckiego, Wójt Gminy Piątek oraz Rada Gminy Piątek.

Festyn z okazji Dnia Nowalijki zakończyły koncerty grupy TRILL i Optima. Niestety z powodów niezależnych od organizatorów na koncert nie dojechał zespół disco polo SKALARS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.