Reklama

Nie daj się oszukać fałszywemu wnuczkowi!

Opublikowano:
Autor:

Nie daj się oszukać fałszywemu wnuczkowi! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Policyjne apele, które edukują w jaki sposób nie paść ofiarą oszustwa między innymi metodą  „na wnuczka” przynoszą efekty.Minionej doby dyżurny łęczyckiej komendy odebrał dwa zgłoszenia od mieszkańców miasta z informacją o próbie wyłudzenia pieniędzy wymienionym sposobem. Na szczęście dzięki ostrożności osób od których oszuści próbowali wyłudzić pieniądze nie osiągnęli oni zamierzonego celu. Śledczy zgromadzili materiał dowodowy, który będzie pomocny przy typowaniu sprawców przestępczego procederu. W związku z aktywnością tego typu oszustów na terenie powiatu łęczyckiego ponownie apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, niżej przypominamy kilka porad, jak nie paść ofiarą przestępstwa.

Jak nie stać się ofiarą oszustów? 

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. 

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, wnuczka, itp. – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.    Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.  Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.  Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE