Reklama

Reklama

Obchody 3 maja w Świnicach Warckich

Opublikowano: pt, 6 maj 2016 08:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.Natomiast po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy. Warto więc pamiętać o tym, że decyzje kiedyś podjęte, mają konsekwencje w obecnym życiu. A to oznacza, że również my musimy zachować rozwagę, aby kolejne pokolenia nie musiały się zmagać z naszymi błędami.

Reklama

Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich pierwsze obchody zorganizował w 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku w Gminie Świnice Warckie uroczyste obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka rozpoczęły się przemarszem przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego, mieszkańców, druhów strażaków z jednostek OSP Stemplew, Piaski, Świnice Warckie, pocztów sztandarowych: Gimnazjum im. Św. Faustyny, Szkoły Podstawowej im M. Konopnickiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, OSP Świnice Warckie, OSP Piaski, oraz Rycerstwa Niepokalanej przy Parafii św. Kazimierza, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej. W takt muzyki granej przez orkiestrę dętą OSP Stemplew zgromadzeni przeszli do Groty Matki Bożej, gdzie pod tablicą poległych obrońców Ojczyzny zostały złożone biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i Strażaków odprawił ksiądz kustosz Janusz Kowalski. Po mszy świętej nastąpił paradny przejazd kolumny wozów strażackich i przemarsz uczestników uroczystości w takt muzyki orkiestry dętej OSP Świnice Warckie pod batutą Maksymiliana Milczarka i orkiestry dętej OSP Stemplew pod batutą Grzegorza Stasiaka na cmentarz, tam zostały zapalone znicze na grobach zmarłych strażaków. Następnie na placu strażackim OSP życzenia oraz podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy wszystkim druhom strażakom złożył Prezes ZG Z OSP RP w Świnicach Warckich dh Grzegorz Stasiak oraz Wójt Gminy Świnice Warckie Krzysztof Próchniewicz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.