Reklama

„Ptasi raj w łęczyckim parku” - konkurs na wykonanie budki lęgowej

Opublikowano:
Autor:

„Ptasi raj w łęczyckim parku” - konkurs na wykonanie budki lęgowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Do 9 lutego chętni uczniowie łęczyckich szkół mogą składać prace na konkurs na wykonanie budki lęgowej.  Do udziału zachęcają organizatorzy, czyli Dom Kultury w Łęczycy, Burmistrz Miasta Łęczyca, Jednostka Budżetowa Zieleń Miejska oraz pomysłodawca – radny miejski p. Paweł Kurczewski. Konkurs został objęty patronatem przez p. Monikę Kilar-Błaszczyk, wykonującą obowiązki i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca.

Uczestnikami konkursu są dzieci i młodzież z łęczyckich szkół oraz osoby indywidulane. Budki mogą być wykonane w zespole kilku uczniów lub indywidualnie. Jeden uczestnik (lub grupa) może przygotować najwyżej dwie budki. Do udziału w konkursie zachęcamy szczególnie klasy o profilu przyrodniczym, technicznym, osoby zainteresowane działaniami ekologicznymi, majsterkowiczów.

Zadaniem uczestników jest samodzielne wykonanie budki lęgowej dla ptaków z zachowaniem poniższych zasad:

Poza podanymi niżej wymiarami, budka powinna posiadać następujące cechy:

- powinna być trudna do splądrowania przez drapieżnika. Bezpieczeństwo pod tym względem zapewnia duża odległość między dnem budki a wejściem do niej oraz przedłużony dodatkowym klockiem korytarz wejściowy - wówczas kot lub kuna nie może dosięgnąć gniazda łapą.

- powinna być zrobiona z surowego, nieheblowanego drewna, które zapewnia odpowiedni dla rozwoju piskląt mikroklimat. Warto również przybić kilka małych listewek lub naciąć płytkie, poziome wyżłobienia, aby ułatwić ptakom chodzenie po ścianach wewnątrz budki.

- powinna być sucha i nieprzemakalna. Nie może mieć szpar, dziur po sękach ani nie może być zagrzybiona. Nie należy jej impregnować ani malować. Wystarczy szczelnie przybity, pochyły daszek, szerszy od samej budki, z którego woda nie spływa na ścianki.

- deski powinny być wystarczająco grube (1,5 - 2,5 cm), budka musi izolować od zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur, dlatego nie może być zrobiona z cienkich deseczek lub sklejki. Doskonale nadaje się tarcica.

- nie może zwracać na siebie uwagi, więc nie powinna być ani ozdobna, ani kolorowa.

- musi dać się otworzyć i powtórnie zamknąć, żeby przez usunięcie starego gniazda i oczyszczenie można było przedłużyć jej użyteczność na następne sezony.

- musi mieć odpowiednie zawieszenia. Trzeba ją solidnie przymocować do pionowej listwy mocującej, w której powinny być dwa otwory na gwoździe, jeden kilka centymetrów ponad daszkiem, drugi kilka centymetrów poniżej dna.

Budki lęgowe wykonane ze sklejki bądź pomalowane farbami olejnymi nie będą przyjmowane do konkursu i nie będą powieszone w parku.

Prace należy składać w sekretariacie Domu Kultury w Łęczycy, Al. Jana Pawła II 11 do 9 lutego 2018.

Ocena prac nastąpi 14 lutego i tego dnia lista nagrodzonych zostanie ogłoszona na stronach internetowych Domu Kultury w Łęczycy i Urzędu Miejskiego w Łęczycy.

Powieszenie budek zaplanowano na dzień 19 lutego 2018 w Parku Miejskim w Łęczycy o godzinie 12.00. Termin ten może ulec zmianie.

Regulamin i szczegóły TUTAJ.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE