Reklama

W sąsiednim regionie będzie stacjonować wojsko. W razie konfliktów zbrojnych ma...

Opublikowano:
Autor:

W sąsiednim regionie będzie stacjonować wojsko. W razie konfliktów zbrojnych ma... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności To będzie piąty samodzielny rodzaj sił zbrojnych Rzeczpospolitej. W czasie konfliktów zbrojnych mają bronić lokalnych społeczności, a w czasie klęsk żywiołowych nieść pomoc. Mowa o Wojskach Obrony Terytorialnej. Jak się dowiadujemy, w sąsiednim powiecie, w  Kutnie będzie stacjonował jeden z czterech batalionów w województwie łódzkim.

W sobotę(9 grudnia) wojewoda łódzki Zbigniew Rau, spotkał się z samorządowcami z całego województwa, by omówić współpracę Wojsk Obrony Terytorialnej z administracją lokalną. W trakcie spotkania wskazano także lokalizacje dla batalionów 9 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z dowództwem w Łodzi. Będą to Łask, Zgierz, Piotrków Trybunalski oraz Kutno. Są to wstępne plany, a baza w Kutnie ma być tymczasowa. Później ma przenieść się do Skierniewic.

Te informacje potwierdza nam Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi, którego przedstawiciele także brali udział w sobotnim spotkaniu.

- W ramach konferencji przedstawiciel dowództwa Obrony Terytorialnej przedstawił proponowaną koncepcję rozmieszczenia pododdziałów bryganty WOT na terenie województwa i tam między innymi wskazał lokalizację Kutna jako przejściową. Docelową lokalizacją są Skierniewice – wyjaśnia Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi.

Po więcej informacji odesłano nas do dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Wciąż czekamy na odpowiedź w sprawie szczegółów lokalizacji batalionu w Kutnie.

Jak mówiono na sobotnim spotkaniu, WOT ma otworzyć nowy rozdział we współpracy cywilno–wojskowej na rzecz bezpieczeństwa. Mówiono, że Terytorialne Siły Zbrojne tworzone są nie tylko po to, by wspierać regularne wojska operacyjne, ale przede wszystkim działać na rzecz społeczeństwa zarówno podczas wojny, jak i klęsk żywiołowych.

Żołnierze WOT będą łączyć pracę zawodową ze służbą. Ochotnicy będą musieli przejść rekrutację polegającą zarówno na testach sprawnościowych, jak i psychologicznych. Następnie czeka ich szkolenie. W naszym województwie docelowo w WOT ma służyć 3 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, a w całym kraju ma to być 53 tys. osób. Do tej pory Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi zweryfikował ponad 1000 podań na żołnierzy WOT. Rekrutacja oraz pierwsze szkolenia planowane są na styczeń 2018 roku. Dowództwo 9 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będzie się mieściło w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Łodzi. WOT pełną gotowość ma uzyskać w 2024 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE