Reklama

Zmiany w ZUS - jeden przelew zamiast czterech

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w ZUS - jeden przelew zamiast czterech - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Na terenie działania województwa łódzkiego mamy ok. 190 tys. aktywnych płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Już od stycznia 2018 r. będą mogli przekazywać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko na jeden indywidualny rachunek bankowy, zamiast czterech. Zmiana może mieć jednak przykre konsekwencje w postaci utraty prawa do zasiłku chorobowego dla dłużników składek, którzy do końca roku nie uregulują zaległych wpłat lub nie zawnioskują o zawarcie układu ratalnego.Jeden numer konta i jeden przelew zamiast czterech oznacza niższe koszty obsługi płatności. Ten system pozwoli na uniknięcie problemów z błędnymi przelewami. Dzisiaj wiele składek trafia nie na te rachunki, co powinny lub jest błędnie oznaczona, co powoduje, że ZUS nie może ich prawidłowo zaksięgować a płatnik dowiaduje się, że ma na koncie zadłużenie i naliczane są odsetki. Jeden rachunek ograniczy więc błędy związane z niezidentyfikowanymi wpłatami.

Po tym jak płatnik dokona wpłaty na swój indywidualny rachunek, ZUS podzieli składki na poszczególne ubezpieczenia, przy czym w pierwszej kolejności składki pokryją najstarsze zadłużenie, jeżeli takowe istnieje. Jeżeli przedsiębiorca nie ureguluje przed końcem tego roku zadłużenia, to wypadnie z ubezpieczenia chorobowego i tym samym straci prawo do zasiłku chorobowego. By ustrzec przed tym przedsiębiorców, ZUS rozpoczął akcję dotyczącą rozsyłania pism do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które mają zaległości w opłacaniu składek. Niektóre zaległości są na tyle niewysokie, że można je uregulować w bieżących opłatach, ale są i takie, które mogą być kłopotliwe jako jednorazowa wpłata, dlatego zapraszamy dłużników do zawarcia układów ratalnych. 

Podpisanie umowy ratalnej przed końcem roku i regulowanie należności w terminie pozwoli rozliczyć ZUS-owi wpłaty na bieżące składki i na raty, a przedsiębiorcę uchroni przed utratą prawa do zasiłku chorobowego. 

Dlatego apelujemy do płatników by zgłaszali się do doradców ds. ulg i umorzeń, którzy pomogą w wypełnieniu wniosków, wskażą jakie dokumenty są niezbędne by skorzystać z układu ratalnego.

Apelujemy też do przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy nie posiadają profili na Platformie Usług Elektronicznych PUE- ZUS, by zweryfikowali swoje adresy korespondencyjne, które podali w ZUS, ponieważ na te adresy od października do końca roku będą przychodziły listy z ZUS z informacją o indywidualnym numerze rachunku bankowego Płatnika. 

Działające obecnie 4 rachunki bankowe przestaną być aktywne od 31 grudnia 2017 r. Jeśli do tego  czasu przedsiębiorca nie dostanie od ZUS informacji o numerze rachunku, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS, w której taki numer otrzyma. Może także skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel. 22 560 16 00). Jeżeli tego nie zrobi to nie znając swojego numeru rachunku, w 2018 r. nie będzie miał jak opłacić składek. Jeśli płatnik ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to po zmianie tam właśnie znajdzie swój numer rachunku składkowego (w zakładce „Płatnik”). Listy otrzymają też nieaktywni płatnicy z zadłużeniem, by wiedzieli na jakie konto mają wpłacać zaległe składki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE