Reklama

Reklama

Nadciągają duże zmiany ws. 500 plus: ruszyły przygotowania. Co to oznacza?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Nadciągają duże zmiany ws. 500 plus: ruszyły przygotowania. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

Niebawem wchodzą w życie zmiany w 500 plus | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w sprawie świadczeń „Rodzina 500 plus”, z którego korzystają również tysiące mieszkańców Łęczycy i powiatu łęczyckiego. Od nowego roku program stopniowo przejmował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to m.in., że wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Reklama

ZUS przejmuje pałeczkę

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trwają właśnie przygotowania do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus przez ZUS. 

- Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane - do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS  zajmie się obsługą wniosków o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.  Wnioski te można będzie składać wyłącznie elektronicznie za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia  oraz Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

- Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.  Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 r.

Info: ZUS

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE